Údaje a dokumenty získané od palestinského militantního hnutí Hamás po útoku na Izrael 7. října ukazují, že militanti tento útok dopodrobna plánovali několik let. V úterý to uvedli dva nejmenovaní zpravodajští důstojníci z Izraele, napsal server The Guardian.
Izrael objevil v počítačích, telefonech, tabletech, kamerách a mapách získaných od mrtvých nebo zajatých palestinských militantů podrobné taktické plány útoku, ve kterých se nacházely informace o cílech, názvy zúčastněných jednotek a misí každé z nich či časový harmonogram a seznam potřebných zbraní.
"Největším překvapením je detailnost a úroveň připravenosti... Tyto údaje poukazují na roky plánování útoku na základny a kibuce," uvedl jeden z důstojníků. Dokumenty obsahují například nákresy vojenské základny v Nahal Oz a plány dvou napadených kibuců. Podle důstojníků militanti tyto informace nemohli získat z veřejných zdrojů.
Armáda našla i pokyny, podle kterých měli militanti unášet rukojmí. Všem dospělým měli například zakrýt oči a svázat ruce a "zabít ty, kteří by způsobovali problémy nebo se snažili utéct". Našla i podrobná mapa jižní části Pásma Gazy, na které Izrael identifikoval dosud neznámá vojenská zařízení Hamásu. Získal také snímky tunelů v Pásmu Gazy.
Izrael obnovil na analýzu těchto materiálů činnost jednotky vojenské rozvědky s názvem Amšat. Tuto jednotku v zemi založili po arabsko-izraelské válce v roce 1973, kdy Izrael překvapil útok Egypta a Sýrie. Od té doby její činnost obnovili několikrát.
Izraelské bezpečnostní orgány přitom disponovaly od loňského roku dokumentem popisujícím plánovaný útok palestinského hnutí Hamás na izraelské území sousedící s Pásmem Gazy. Informoval o tom deník New York Times.
Podle informací v dokumentu plánovalo hnutí Hamás využít taktiku odvedení pozornosti izraelské armády pomocí velkého počtu vypálených raket. Zároveň měly bezpilotní prostředky ničit bezpečnostní kamery a automatické zbraně u hranice s Pásmem Gazy. To by umožnilo ozbrojencům hnutí Hamás masově překročit bezpečnostní bariéry a dostat se na izraelské území.
I přes detailní popis taktiky byl plán izraelskými bezpečnostními analytiky a vojenskými veliteli označen za příliš ambiciózní a mimo dosah bojových schopností palestinského hnutí. Několik představitelů izraelské armády a tajných služeb nepředpokládalo, že byl plán skutečně schválen vedením Hamásu.
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.
Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.
Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Související

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává

Děti měly otevřené rány, šlapali jsme po mrtvých. Lékaři popisují horor v Gaze po náletech Izraele
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Hamás
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
před 2 hodinami

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
před 2 hodinami

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
před 2 hodinami

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
před 3 hodinami

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
před 3 hodinami

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
před 4 hodinami

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
před 5 hodinami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 6 hodinami

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 7 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 7 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 8 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 8 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 9 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 10 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 10 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 11 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 12 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 12 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 13 hodinami
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák