Hizballáh i přes hrozby "totální války" zaútočil na Izrael. Hrozí Izraeli i Kypru

Ve středu Hizballáh znovu zaútočil na sever Izraele, jak uvedla izraelská armáda. Útok přišel navzdory úterním hrozbám Izraele o možné totální válce, uvedl server Times of Israel.

Od začátku konfliktu v Pásmu Gazy dochází mezi Hizballáhem a Izraelem téměř denně k přestřelkám přes hranici. Hizballáh, který je spojencem palestinského hnutí Hamás, vede s Izraelem válku v Gaze.

Izraelská armáda oznámila, že na oblast města Kirjat Šmona bylo z Libanonu vypáleno asi 15 střel, z nichž mnohé zachytila protivzdušná obrana. Izraelské dělostřelectvo následně zasáhlo zdroj palby.

Hizballáh potvrdil, že vypálil desítky raket a dělostřeleckých granátů na kasárny v Kirjat Šmoně jako odvetu za izraelské útoky na dvě libanonské obce, při nichž zemřelo pět bojovníků Hizballáhu.

Útoky přišly den poté, co izraelská armáda schválila operační plán pro případnou ofenzívu v Libanonu. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v úterý pohrozil Hizballáhu zničením v případě totální války, varujíc, že Hizballáh a Libanon budou tvrdě zasaženy.

Americký emisar Amos Hochstein tento týden navštívil Izrael a Libanon, kde apeloval na deeskalaci konfliktu na hranici.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh varoval, že v případě totální války nebude v Izraeli ušetřeno žádné místo a pohrozil Kypru, že se stane součástí konfliktu, pokud poskytne Izraeli svá letiště a základny.

Nasralláh prohlásil, že Hizballáh je připraven na nejhorší scénář a že Izrael musí být připraven na útoky na zemi, na moři i ve vzduchu. Dodal, že Hizballáh zatím použil jen část svého arzenálu a má nové zbraně připravené pro budoucí dny.

Posledních osm měsíců se Hizballáh a izraelské jednotky pravidelně ostřelují na hranici, paralelně s konfliktem v Pásmu Gazy. Minulý týden Hizballáh odpálil nejvíce raket a dronů na Izrael v reakci na izraelský nálet, při kterém zahynul vysokopostavený velitel hnutí. 

Související

Více souvisejících

Hizballáh Izraelská armáda Izrael

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy