Izrael "udělá cokoli", aby osvobodil a vrátil rukojmí, kteří byli zajati do Gazy, řekl v neděli CNN mluvčí Izraelských obranných sil Doron Spielman.
Izraelské obranné síly (IDF) se snaží zjistit přesný počet rukojmí, kteří byli zajati a odvlečeni do Gazy, přičemž mezinárodní mluvčí armády v neděli pro CNN zdůraznil "složitou" povahu situace.
Mluvčí IDF podplukovník Richard Hecht v rozhovoru řekl, že IDF chápe, že do Gazy byly zavlečeny "desítky" rukojmí. "Protože život je zde velmi posvátný, dbáme na to, abychom měli přesná čísla," dodal.
"Máme muže, ženy, děti a babičky, kteří sedí v Gaze v nějakém suterénu. Můžu vám říct, že se nezastavíme, dokud nevyčerpáme všechny možné prostředky k tomu, abychom je dostali zpět. Nikoho nenecháme za sebou a uděláme vše pro to, aby se tak stalo," řekl Spielman.
Spielman dodal, že izraelské síly se "snaží co nejúčinněji eliminovat infrastrukturu Hamásu." Ten se se snaží infiltrovat sedm různých oblastí v Izraeli, IDF ale údajně má nad většinou z nich vzdušné velení, snaží se však posílit svou pozemní obranu.
"Jde o nejničivější útok v historii státu Izrael za posledních 75 let, od doby, kdy byl stát vytvořen," řekl.
Podle rozhlasové stanice BBC Radio 4 je pravděpodobné, že Hamás vzal své rukojmí do podzemí, což Izraeli velmi ztíží jejich lokalizaci. "Není pochyb o tom, že cílem Izraele číslo jedna bude najít je pomocí vojenských operací, a ne prostřednictvím vyjednávání," řekl Gershon Baskin, který v roce 2011 vyjednal propuštění Gilada Šalita, izraelského vojáka drženého Hamásem více než pět let.
Řekl, že očekává, že po leteckých útocích Izrael pošle pozemní jednotky do Gazy v "masivní vojenské operaci", s cílem zabít vůdce Hamásu a osvobodit rukojmí.
Izraelský ministr strategických záležitostí Ron Dermer prohlásil, že mezi zadrženými jsou i Američané. Počet konkrétně zadržovaných obyvatel USA ale odmítl odhadnout.
Spojené státy "pracují přesčas", aby ověřily zprávy o pohřešovaných a mrtvých Američanech v Izraeli poté, co Hamás zahájil svůj bezprecedentní útok, řekl v neděli ministr zahraničí Antony Blinken.
Související
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců
Izrael , palestina , Pásmo Gazy , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
před 2 hodinami
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
před 3 hodinami
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
před 5 hodinami
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
před 7 hodinami
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
před 7 hodinami
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
před 8 hodinami
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
před 9 hodinami
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
před 10 hodinami
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
před 11 hodinami
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
před 12 hodinami
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
před 12 hodinami
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
před 12 hodinami
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
před 13 hodinami
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
před 14 hodinami
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
před 15 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Obrat k lepšímu přijde ve středu
včera
Neobyčejný případ pro kriminalisty. Policie objasnila únos na Náchodsku
včera
Anderssonová nedala na padesátce nikomu šanci, Švédky ovládly i curling. U-rampu zase Číňanky
včera
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
včera
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Zdroj: David Holub