Kreml se poprvé vyjádřil k zatykačům ICC na Šojgua a Gerasimova

Kreml ve středu označil za absurdní zatykače vydané Mezinárodním trestním soudem (ICC) na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle TASS připomněl, že Rusko neuznává jurisdikci tohoto soudu a není jeho členem, proto také neuznává vydané zatykače. Peskov rovněž označil za absurdní i předchozí zatykače, které se týkaly prezidenta Vladimira Putina a dětské ombudsmanky.

Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu v úterý oznámil, že vydal zatykače na Šojgua a Gerasimova za údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na Ukrajině, včetně útoků na civilní objekty a ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Loni tento soud vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a dětskou ombudsmanku Marii Lvovovou-Belovovou kvůli deportacím dětí z okupovaných území Ukrajiny, připomíná AFP.

Přestože Rusko není členem ICC, zatykače se vztahují na více než 120 zemí, které uznávají jurisdikci tohoto soudu a měly by ruské představitele zadržet, pokud vstoupí na jejich území.
 
Ukrajina rozhodnutí ICC vydat zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgu a náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova přivítala. Rada bezpečnosti Ruské federace označila zatykače za součást hybridní války proti Rusku. Uvedla to agentura Reuters. 

"Šojgu a Gerasimov nesou individuální zodpovědnost. Je to důležité rozhodnutí. Každý se bude zodpovídat za zlo," uvedl šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ruská bezpečnostní rada v reakci na vydání zatykačů připomněla, že Rusko neuznává jurisdikci ICC. Toto rozhodnutí "bylo přijato v rámci hybridní války Západu proti naší zemi," uvedla ruská bezpečnostní rada v prohlášení a zatykače označila za bezvýznamné.

ICC oznámil v úterý vydání zatykačů na Šojgu a Gerasimova za údajně válečné zločiny na Ukrajině a zločiny proti lidskosti pro útoky namířené proti civilistům a civilní infrastruktuře. Soud přitom poukázal především na ruské útoky proti ukrajinské elektrické infrastruktuře.

Mezinárodní trestní soud vydal loni zatykač také na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s únosy dětí z Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutí ICC za znamení toho, že spravedlnost za ruské zločiny na Ukrajině se blíží. 

Podle Zelenského ruské "barbarské raketové a dronové útoky zabíjejí lidi a způsobují škody po celé Ukrajině". Na sociální síti X napsal, že každá osoba zodpovědná za tyto útoky musí vědět, že "spravedlnosti bude učiněno zadost". "Doufáme, že je uvidíme za mřížemi," dodal.

Podle soudců ICC existují opodstatněné důvody domnívat se, že oba ruští představitelé jsou zodpovědní za raketové útoky, které podnikaly ruské ozbrojené síly proti ukrajinské elektrické infrastruktuře přinejmenším od 10. října 2022 do 9. března 2023.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že Šojgu a Gerasimov nesou "individuální zodpovědnost" za tyto útoky.  


 

Související

Více souvisejících

Rusko ICC (Mezinárodní trestní soud)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Úmrtí v Luhačovicích: Bitka před barem skončila tragédií. Místní se nemají bát

Policie se od noci ze soboty na neděli zabývá okolnostmi tragické bitky před barem v Luhačovicích. Potyčku sedmi cizinců totiž nepřežil čtyřicetiletý muž. Strážci zákona po incidentu uklidňují místní, že se nemají čeho bát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy