Americký prezident Donald Trump vydal výkonný příkaz, na jehož základě byl Mexický záliv v mapách USA přejmenován na Americký záliv. Změnu nyní reflektuje i Google Maps, který oznámil, že pro uživatele v USA se zobrazí nový název „Gulf of America“, zatímco pro uživatele v Mexiku zůstane označení „Gulf of Mexico“. Ostatní země budou vidět obě verze názvu.
Trump tuto úpravu prosadil v rámci své snahy o „posílení americké identity“ a argumentoval, že změna názvu má zdůraznit význam Spojených států v regionu. Google se hájí tím, že má „dlouhodobou praxi přizpůsobovat názvy v souladu s oficiálními vládními dokumenty“, uvedl server CNN.
Přejmenování Mexického zálivu není jediným kontroverzním rozhodnutím Trumpovy administrativy v oblasti geografických názvů. Prezident rovněž nařídil návrat k původnímu názvu Mount McKinley pro nejvyšší horu Spojených států, která byla v roce 2015 za vlády Baracka Obamy přejmenována na Denali. Tento krok měl být uznáním původních obyvatel Aljašky, ale Trumpova administrativa jej označila za „urážku prezidenta McKinleyho“ a argumentovala jeho historickým významem pro Spojené státy.
Podle Trumpova výnosu byl McKinley „šampionem tarifů“ a jeho atentát byl „útokem na hodnoty a úspěch národa“. Navzdory nařízení však Google změnu názvu hory ve svých mapách zatím neprovedl.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) oznámil, že postupně aktualizuje své databáze a letecké mapy tak, aby reflektovaly změnu názvu Mexického zálivu i Mount McKinley. Stejně tak Pobřežní stráž Spojených států (US Coast Guard) začala ve svých oficiálních oznámeních používat termín Americký záliv.
Ohlasy na Trumpovo rozhodnutí jsou smíšené. Zatímco jeho příznivci změnu oslavují jako symbol „amerického vlastenectví“, kritici ji označují za zbytečné přepisování historie a další krok k nacionalistické rétorice Trumpovy administrativy.
Mexická vláda zatím na změnu názvu oficiálně nereagovala, ale očekává se, že bude ostře proti. Analytici upozorňují, že přejmenování strategicky významného vodního útvaru může přispět k napětí mezi oběma zeměmi a vyvolat diplomatickou roztržku.
Trumpovo nařízení ukládalo ministerstvu vnitra, aby do 30 dnů změnilo název zálivu v rámci americké databáze geografických názvů (Geographic Names Information System). To znamená, že federální mapy, smlouvy a oficiální dokumenty budou používat nový název "Gulf of America". Tento krok bude mít vliv pouze na dokumenty a komunikaci v rámci Spojených států.
Spojené státy ale nemohou jednostranně přejmenovat geografický objekt, které zasahuje na území jiných států. Mexiko, jehož pobřeží hraničí s Mexickým zálivem, v reakci na Trumpův návrh ironicky navrhlo přejmenovat Severní Ameriku na "Mexickou Ameriku".
Tento spor ukazuje, že mezinárodní názvy podléhají dohodám mezi zúčastněnými státy. Bez souhlasu Mexika a případně dalších zemí nový název nebude uznán mimo USA, píše Forbes.
Historie ukazuje, že názvy zeměpisných objektů jsou často zdrojem sporů. Například řeka, která tvoří hranici mezi USA a Mexikem, je v USA známá jako Rio Grande, zatímco v Mexiku se nazývá Rio Bravo. Východoasijské moře je v Jižní Koreji označováno jako Východní moře, zatímco Japonsko používá název Japonské moře. Jihočínské moře má také různá označení podle zemí regionu, například Východní moře ve Vietnamu nebo Jihomořské moře v Číně.
Mexický záliv byl poprvé označen na mapách španělských průzkumníků v 16. století, dlouho před vznikem Spojených států. Název odkazuje na geografickou polohu zálivu, jehož břehy se nacházejí na území Mexika, Spojených států a Kuby.
John Nyberg, ředitel Mezinárodní hydrografické organizace, pro New York Times uvedl, že neexistuje žádný formální protokol nebo dohoda o názvech námořních oblastí. Bez širšího konsenzu bude nový název Spojených států uznáván pouze v rámci amerických institucí.
Platformy jako Google Earth používají názvy v závislosti na mezinárodní dohodě. Pokud se státy neshodnou, zobrazují více názvů podle geografické polohy. V tomto případě je nepravděpodobné, že by "Gulf of America" byl uveden jako jediné označení.
Ačkoli Trump tvrdí, že "záliv patří nám", skutečnost je jiná. Mezinárodní vody nepatří žádné zemi. USA mají pouze jurisdikci nad částí zálivu sahající 12 námořních mil od jejich pobřeží.
Trumpův krok je vnímán spíše jako symbolický akt posilující americkou identitu a ekonomickou důležitost této oblasti. Ovšem neuznání tohoto kroku ze strany Mexika a dalších států podtrhuje omezené možnosti USA měnit mezinárodní názvy jednostranně.
Související

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
před 1 hodinou

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
před 1 hodinou

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
před 2 hodinami

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
před 3 hodinami

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
před 4 hodinami

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
před 4 hodinami

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
před 6 hodinami

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
před 7 hodinami

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
před 7 hodinami

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
před 8 hodinami

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
před 8 hodinami

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj
před 9 hodinami

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
před 10 hodinami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 10 hodinami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 11 hodinami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 11 hodinami

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 12 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 12 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 12 hodinami
Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
Severní Korea vyslala dalších 3 000 vojáků na podporu ruské války proti Ukrajině, uvedla ve čtvrtek jihokorejská armáda podle CNN. Tento krok potvrzuje pokračující podporu Pchjongjangu Moskvě v konfliktu, který trvá již tři roky, zatímco světoví lídři se snaží dosáhnout jeho ukončení.
Zdroj: Libor Novák