Může Ukrajina vyhrát nad Ruskem? Celoevropský průzkum odhalil znepokojivý názor veřejnosti

Podpora Ukrajiny mezi občany členských států EU zůstává rozsáhlá, ale téměř dva roky po invazi se už pouze málokdo domnívá, že Kyjev dokáže porazit Rusko. Ve vítězství věří zhruba pouze deset procent lidí.

Za nejpravděpodobnější konečný scénář se nyní považuje určitá forma kompromisního řešení. Uvedl to deník The Guardian s odkazem na celoevropský průzkum veřejného mínění, který si objednala Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR).

Podle autorů zprávy vyžaduje tato změna nálady, aby politici přijali "realističtější" přístup, který se bude soustředit na definování toho, co přesně představuje přijatelný mír. Minulý rok více občanů EU tvrdilo, že Ukrajina musí z rukou ruských okupantů získat zpět celé své území.

Mark Leonard z ECFR, jeden ze spoluautorů zprávy, uvedl, že aby došlo k přesvědčení Evropy, aby nadále podporovala Ukrajinu, budou muset vůdci EU změnit svůj způsob mluvení o válce.

Většina Evropanů se sice "zoufale snaží zabránit ruskému vítězství", ale nevěří, že Kyjev může vojensky zvítězit. To znamená, že největším argumentem pro stále skeptičtější veřejnost je představa, že pokračující pomoc "by mohla vést k udržitelnému, vyjednanému míru, který by byl ve prospěch Kyjeva, a ne k vítězství Vladimira Putina."

Lednový průzkum ve 12 členských státech EU – Francii, Řecku, Nizozemsku, Maďarsku, Německu, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Španělsku, Švédsku a Itálii – ukázal, že zastavení ukrajinské protiofenzivy, rostoucí obavy ze změny politiky USA a perspektiva druhého mandátu Donalda Trumpa v Bílém domě podněcují pesimismus, pokud jde o výsledek konfliktu.

Tento průzkum proběhl před ústupem Ukrajiny z města Avdijivka, který představoval pro Rusko nejvýznamnější vojenské vítězství od dobytí Bachmutu v květnu 2023. Invaze Ruska na Ukrajinu byla zahájena v plném rozsahu 24. února 2022.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině průzkumy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy