Nasazení nových jaderných ponorek v Indo-Pacifiku má odstrašit Čínu

Britský ministr obrany Grant Schapps učinil prohlášení o společném projektu Austrálie, Spojeného království a USA. Nová ponorka je reakcí na vojenské ambice Číny v Indo-Pacifiku. Informuje DW s odvoláním na agentury DPA a Reuters.

Britský ministr obrany Grant Schapps na konferenci Konzervativní strany v Manchesteru v neděli oznámil dokončení smlouvy se společností BAE Systems v hodnotě 4 miliard liber (4,9 miliardy dolarů, 4,6 miliardy eur) na zahájení prací na nové útočné ponorce Aukus s jaderným pohonem.

V rámci bezpečnostního paktu AUKUS (Austrálie-UK-USA) budou partneři dodávat Austrálii jaderné ponorky od 30. let 21. století, což je krokem směrem k omezení rostoucích vojenských ambicí Číny v oblasti Indo-Pacifiku.

"Tato investice v řádu miliard liber do ponorkového programu Aukus pomůže zajistit dlouhodobé schopnosti ponorek lovců a zabijáků, které Spojené království potřebuje," řekl Schapps.

Spojené království přesunulo své zaměření na indicko-pacifický region, a to jak z hlediska své bezpečnostní pozice, tak obchodních vztahů, v důsledku brexitu.

BAE Systems je největší britský výrobce zbraní, který v neděli uvedl, že oznámené financování poběží do roku 2028, což znamená, že by mohla začít s podrobnými pracemi na projektu.

"Toto financování posiluje vládní podporu našemu britskému podmořskému podniku a umožňuje nám vyvinout design a investovat do kritických dovedností a infrastruktury pro podporu naší dlouhodobé národní bezpečnosti," řekl generální ředitel BAE Systems Charles Woodburn.

Společnost prohlašuje, že výrobu nové jaderné ponorky zahájí koncem tohoto desetiletí a začne je dodávat na konci 30. let 21. století.

Do té doby se Spojené státy a Velká Británie zavázaly k přítomnosti současných jaderných ponorek v Austrálii, aby zvládly čínské vojenské ambice v regionu.

První nové ponorky budou vyrobeny ve Velké Británii, a další výroba se přesune do Austrálie ve 40. letech 21. století.

Spojené státy, Británie a Austrálie v rámci bezpečnostního paktu Aukus posilují vzájemné spojenectví a snaží se čelit snahám Číny o získání námořní nadvlády v Indo-Pacifiku. Pakt, jehož hlavní součástí je dodávka ponorek na jaderný pohon do Austrálie, je označován za nejužší třístranné partnerství v oblasti obranných technologií novodobých dějin. Jde ale skutečně o nutnou obranu proti Číně, nebo o smlouvu, která dále zvýší tenze v regionu?

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Austrálie Velká Británie Čína útočná jaderná ponorka AUKUS Joe Biden

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy