Nemáš ruský pas? Nepočítej s evakuací ani inzulinem, platí pro lidi na okupovaném území

Rusové podle dostupných informací nepovolují lidem bez ruských pasů opustit zaplavenou oblast v Chersonské oblasti. Server Ukrainska Pravda dokonce informoval o stejných pravidlech pro diabetiky, které potřebují inzulin. Bez ruského pasu ho nedostanou. Záchranářům berou jejich čluny a nechtějí je do oblasti pustit, protože se obávají sabotérů.

Strach z protiofenzivy u ruských okupantů zřejmě sílí. „Ruští vojáci stojí na kontrolních stanovištích, brání záchranářům v přístupu k nejvíce postiženým oblastem a odebírají čluny. Bojí se sabotérů, každého podezřívají,“ řekl podle serveru ABC News dobrovolník Jaroslav Vasilijev.  

Ukrajinští záchranáři se dostávají zoufale pomalu například do Olešky, Ruskem okupovaného města na levém břehu Dněpru. Ruští vojáci jim údajně zabírají čluny a pomáhají pouze lidem s ruskými pasy. 

Dvě třetiny ze 600 kilometrů čtverečních plochy zatopené po zničení Kachovské přehrady se nacházejí na území okupovaném ruskými silami v důsledku jejich agrese proti Ukrajině, která trvá už přes rok a čtvrt. Nyní ukrajinská rozvědka SBU na základě odposlechů hovorů z tohoto činu obvinila ruské jednotky, psaly EuroZprávy.cz.

Ruští vojáci podle serveru Ukrainska Pravda ohrožují nejen lidi čekající na evakuaci, ale již dlouhodoběji například diabetiky. V Záporožské oblasti jim nevydávají inzulín, pokud nemají ruské vnitřní pasy. Ukrajinský server se odvolával na informace Centra národního odporu: „Inzulín se nevydává ani ukrajinským občanům, kteří ho vyzvedávají pro své děti.“

Podle Centra národního odporu se tak okupanti snaží donutit místní k pořízení ruských pasů. Už roku 2015 se konalo na okupovaném Donbase něco podobného, zmiňuje Ukrainska Pravda. „Ruští okupanti na dočasně okupovaných územích Chersonské oblasti nutí obyvatele, aby si do 1. září pořídili ruské pasy, a vyhrožují, že jim přeruší dodávky elektřiny, zabaví majetek a násilně je vystěhují,“ píše.

Související

Více souvisejících

Ukrajina přehrada Nová Kachovka válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy