Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Farage, který byl jedním z hlavních iniciátorů Brexitu, v pátečním rozhovoru pro BBC uvedl, že válku na Ukrajině vyvolalo rozšiřování EU a NATO směrem na východ během posledních desetiletí. Připustil však, že za válku nese vinu ruský prezident Vladimir Putin, který využil akce Západu jako záminku.

Britský premiér Rishi Sunak označil Farageovy výroky za "zcela nesprávné". Podle něj jsou takové "ústupky" nebezpečné pro bezpečnost Británie i jejích spojenců a ještě více povzbuzují Putina. Sunak také připomněl, že Putin je odpovědný za útoky nervovými látkami v Británii.

Předseda opozičních labouristů Keir Starmer označil Farageovy výroky za "ostudné" a zdůraznil, že za ruskou agresi na Ukrajině je zodpovědný pouze Putin. Labouristická strana podle něj vždy podporovala Kyjev, a to je jednotný postoj celého britského parlamentu.

Bývalý britský ministr obrany Ben Wallace označil Faragea za "hospodského povaleče", který často nabízí zjednodušené odpovědi na složité problémy.

AP poznamenává, že mnoho konzervativních politiků se zdrželo ostré kritiky Faragea, protože se obávají, že by tím mohli odradit voliče Konzervativní strany, kteří podporují jeho tvrdé postoje k imigraci a Brexitu.

Farage uvedl, že na možnou válku na Ukrajině upozorňoval už v roce 2014 jako poslanec Evropského parlamentu. Řekl, že neustálé rozšiřování NATO a EU směrem na východ dává Putinovi důvod, aby Rusům řekl: "Zase si jdou po nás."

Na otázku ohledně invaze na Ukrajinu a jeho pohledu na Putina, Farage řekl, že ho osobně nemá rád, ale "obdivuje ho jako politického činitele", protože má nad Ruskou federací "kontrolu".

Farage plánuje kandidovat jako lídr Reformní strany v červencových volbách do britského parlamentu, ačkoli se mu při předchozích sedmi pokusech stát se poslancem nepodařilo uspět. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Nigel Farage

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 39 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy