Pentagon odstřelil ruské obvinění z útoku v Sevastopolu. Kreml usadil jednou větou

Spojené státy v pondělí odmítly tvrzení Ruska, že nesou odpovědnost za ukrajinský útok na anektovaný Krymský poloostrov. Podle USA si Ukrajina sama vybírá cíle svých útoků, uvedla CNN.

Ukrajinský útok, který se uskutečnil v neděli s použitím amerických raket ATACMS na Sevastopol na Krymu, způsobil smrt čtyř lidí, včetně dvou dětí, a zranil dalších 151 osob.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo na Telegramu, že za útok na "mírumilovné obyvatele" je zodpovědný Washington, který dodal Kyjevu rakety a poskytl informace potřebné pro jejich zaměření.

"Ukrajina si sama vybírá cíle a provádí vlastní vojenské operace," prohlásil mluvčí Pentagonu Charlie Dietz.

Mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost dodal, že každý ztracený život je tragédií, a zmínil tisíce nevinných Ukrajinců zabitých ruskými silami od začátku války.

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo americkou velvyslankyni Lynne Tracyovou a obvinilo USA z vedení "hybridní války" proti Rusku a účasti na konfliktu na Ukrajině.

Rusko anektovalo Krym po sporném referendu v roce 2014 a považuje ho za své území, zatímco většina zemí mezinárodního společenství jej nadále uznává jako součást Ukrajiny.
 
 Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy.  

Sevastopol, přístavní město a námořní základna na břehu Černého moře, se nachází na Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014. Krym často čelí útokům z Ukrajiny, ale počet obětí a zraněných v nedělním útoku je mimořádně vysoký, jak uvedla agentura AFP.

Razvožajev dále informoval, že Ukrajina vypálila pět raket, které ruská protivzdušná obrana zachytila nad Černým mořem. Fragmenty těchto raket však dopadly na pevninu a zranily lidi šrapnely.

Podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že Ukrajina použila při útoku na "civilní infrastrukturu města Sevastopol" taktické střely ATACMS, které byly dodány USA a vybaveny kazetovými hlavicemi. 

Ukrajinská armáda může využít americké rakety s delším doletem k úderům na cíle v Rusku i mimo frontové linie v Charkovské oblasti, pokud bude jednat v sebeobraně, tvrdí představitel amerického ministerstva obrany.

Prezident USA Joe Biden původně zmírnil omezení na použití americké munice Ukrajinou, aby umožnil obranu Charkova, druhého největšího města Ukrajiny, před intenzivním ruským raketovým útokem.

Od začátku ruské invaze v roce 2022 Spojené státy nepovolovaly Ukrajině použití amerických zbraní proti cílům na ruském území kvůli obavám z eskalace konfliktu.

Rusko ostřeluje ukrajinské cíle ze svého území, které považuje za bezpečnou zónu, uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. "Když vidíme, že tyto síly provádějí operace ze svého území, vysvětlili jsme, že Ukrajina má právo se bránit a opětovat palbu," řekl novinářům podle CNN.

"Nejde o geografii, ale o zdravý rozum," uvedl další mluvčí Pentagonu Charlie Dietz. "Pokud Rusko útočí nebo se chystá útočit ze svého území na Ukrajinu, je logické umožnit Ukrajině, aby zaútočila zpět na síly, které na ni útočí ze zahraničí," dodal.

Dietz také uvedl, že ukrajinské síly mohou použít americké systémy protivzdušné obrany k sestřelení ruských letadel, i když jsou v ruském vzdušném prostoru, pokud se chystají střílet na Ukrajinu.

Ukrajinské jednotky od té doby použily americké zbraně k útoku na Rusko alespoň jednou, konkrétně při zničení cílů v Belgorodu, což zbrzdilo ruský postup. Ukrajinští a evropští představitelé však naléhali na USA, aby povolení rozšířily i na další části ruského území.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v úterý v rozhovoru pro televizi PBS uvedl, že dohoda s Ukrajinou o používání amerických zbraní se vztahuje na "jakákoli místa, odkud ruské síly přicházejí z Ruska na Ukrajinu s cílem obsadit další její území."

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) válka na Ukrajině Rusko Pentagon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy