Polsko: Nastala hodina zkoušky. NATO se musí vypořádat s Putinovou armádou

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski varoval před ruskou hrozbou pro evropskou bezpečnost. Podotkl, že Západ musí podniknout příslušné kroky pro svou obranu. 

Sikorski vyzdvihl důležitost reakce na existenciální hrozbu ze strany Putinova Ruska a zdůraznil, že je třeba jednat s cílem zajištění bezpečnosti občanů.

Během přednášky na Varšavské univerzitě, která se konala krátce před 25. výročím vstupu Polska do NATO, Sikorski zdůraznil potřebu posílení aliance.

Podle něj je nutné NATO posilovat, aby sloužilo jako odstrašení potenciálního protivníka, nikoliv k eskalaci konfliktu. Vyjádřil také naději, že se jednoho dne Ukrajina připojí k alianci.

Sikorski varoval, že NATO se bude muset v budoucnu vyrovnat buď s poraženou Putinovou armádou na východ od hranic Ukrajiny, nebo s vítěznou Putinovou armádou na východní hranici NATO.

Podle něj je rozhodující, jaké kroky podniknou Polsko a Evropa, a tyto akce budou určující pro budoucnost regionu.

Sikorski uzavřel prohlášení slovy, že nastala "hodina zkoušky", a že je nezbytné, aby všichni spojenci Západu jednali odpovědně a rozhodně.  

Související

Více souvisejících

Polsko NATO Radoslaw Sikorski

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy