Příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás se prodlužuje o jeden den do pátku. Ve čtvrtek to podle agentury AFP potvrdil mluvčí katarského ministerstva zahraničí Madžíd Ansárí.
"Palestinská a izraelská strana dosáhly dohody o prodloužení humanitárního příměří v Pásmu Gazy o další den, a to za stejných podmínek", jaké platily dosud, upřesnil v oficiálním prohlášení Ansárí, jehož země zprostředkovává kontakt mezi bojujícími stranami.
Izrael a Hamás v noci na čtvrtek prostřednictvím zprostředkovatelů pokračovaly v jednáních o propuštění další skupiny izraelských rukojmí, která by se mohla dostat na svobodu ve čtvrtek, což by současně znamenalo prodloužení dohody o příměří.
Původní - již jednou prodloužená - dohoda o zastavení palby platila do čtvrtka 07:00 místního času. Izrael a palestinské hnutí Hamás ale stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.
Server Haaretz uvedl, že původně čtyřdenní dohodnutý klid zbraní, který začal v pátek ráno a byl již jednou prodloužen, by mohl být rozšířen až do neděle. I návštěva amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který má tento týden znovu přijet do Izraele, by mohla ovlivnit odložení obnovení izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy.
Hamás údajně souhlasí s prodloužením příměří o čtyři dny a je schopen během tohoto období propustit další izraelské rukojmí za stejných podmínek jako dosud. V souladu s dohodou o příměří propouští Hamás denně zhruba desítku unesených výměnou za asi trojnásobek Palestinců z izraelských věznic.
Bývalý americký velvyslanec v Izraeli a bývalý zmocněnec americké vlády pro Blízký východ Martin Indyk podle televize ABC News uvedl, že není jasné, jak daleko jsou obě strany ochotny jít při výměně rukojmí za vězně a zda budou ochotny prodloužit příměří.
Zdůraznil, že na obou stranách převažuje spíše snaha pokračovat v dohodě než se vrátit do války. V Kataru se v úterý sešli šéfové tajných služeb USA a Izraele, William Burns a David Barnea, kteří hrají klíčovou roli ve zprostředkování dohod mezi Izraelem a Hamásem v probíhajícím konfliktu.
Izrael před několika dny vyjádřil ochotu prodloužit příměří o jeden den za každých dalších deset rukojmí, které by Hamás propustil nad rámec počtů dohodnutých v dohodě o příměří. Katarský zprostředkovatel v pondělí uvedl, že příměří mezi izraelskými silami a silami Hamásu v Gaze bylo zatím prodlouženo o dva dny, informuje agentura Reuters.
Zda ale dojde k dalšímu prodloužení příměří není jasné. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale už dříve naznačil ochotu příměří v Pásmu Gazy prodloužit. Vyplývá to z jeho nedělního vyjádření po telefonátu s americkým prezidentem Joeem Bidenem, uvedla agentura Anadolu.
Dohodu mezi Izraelem a Hamásem mezitím přivítalo několik západních států, jakož i Rusko a Čína, která od čtyřdenní humanitární přestávky v bojích výměnou za propuštění 50 rukojmí očekává i to, že "pomůže zmírnit humanitární krizi, deeskalovat konflikt a zmírnit napětí" .
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.
Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.
Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Související

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Hamás
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Na tropické počasí si ještě počkáme. Příští týden budou třicítky spíše vzácností
Aktualizováno před 6 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera
Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.
Zdroj: Jakub Jurek