Navzdory přátelským gestům a lichotkám mezi Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem se vztahy mezi USA a jejich evropskými spojenci ocitají ve stále hlubší krizi, píše CNN. Na třetí výročí ruské invaze na Ukrajinu americká diplomacie překvapivě hlasovala v OSN po boku Ruska a Severní Koreje, což jen prohloubilo obavy spojenců z nového geopolitického směřování Spojených států.
Zatímco lídři západních zemí včetně kanadského premiéra Justina Trudeaua či britského předsedy vlády Keira Starmera vyrazili do Kyjeva, aby demonstrovali podporu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, Trumpova administrativa se vydala jiným směrem. Prezident otevřeně prosazuje myšlenku mírové dohody s Ruskem, jejíž konkrétní podmínky však budí mezi spojenci značné rozpaky.
Macron, který se snaží Trumpa přimět k jasnějším závazkům vůči Evropě, si sice v Bílém domě užíval srdečné přijetí, avšak klíčová otázka bezpečnostních záruk pro Ukrajinu zůstává nevyřešena. Francie a Velká Británie zvažují vyslání „ujišťovacích“ sil do Ukrajiny po uzavření případného míru, avšak bez jasného příslibu podpory ze strany USA jejich plány zůstávají nejisté.
Trumpova diplomacie však sleduje vlastní logiku. Prezident se nadále prezentuje jako neúnavný vyjednavač, který je odhodlán uzavřít „dohodu století“. Přitom naznačuje, že Ukrajina by mohla profitovat z amerických investic do těžby vzácných kovů a minerálů, což by jí poskytlo ekonomickou stabilitu po válce. Problémem však zůstává, že Kyjev jeho dřívější návrhy na hospodářskou exploataci svých surovin odmítl.
Přístup Spojených států navíc kontrastuje s ruskou strategií. Vladimir Putin v Moskvě ocenil Trumpovu údajnou nezávislost na „omezeních“, která svazují evropské lídry. Tím zároveň naznačil, že očekává, že Trump nebude Ukrajinu podporovat tak aktivně jako jeho předchůdci.
Trumpovo odmítání jasně označit Putina za diktátora, zatímco Zelenského v minulosti podobnými výrazy nešetřil, dále prohlubuje propast mezi Washingtonem a jeho tradičními spojenci. Tato politika vyvolává obavy nejen v Evropě, ale i mezi mnoha americkými zákonodárci, kteří varují před důsledky příliš ústupčivého postoje vůči Moskvě.
Rozkol mezi USA a jejich spojenci se nejviditelněji projevil při hlasování v OSN. Spojené státy společně s Ruskem a Severní Koreou odmítly rezoluci odsuzující ruskou agresi, což byl jasný signál změny zahraničněpolitické orientace Washingtonu. Zároveň však podpořily jinou rezoluci vyzývající k ukončení války, kterou ale evropští partneři vnímali jako příliš slabou a bez dostatečných bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
Ačkoliv Trump trvá na tom, že jeho přístup je součástí strategie „America First“, otázkou zůstává, jaký dopad bude mít na budoucí postavení Spojených států v globální politice. Evropské země se stále více obávají, že nová americká politika povede k oslabení transatlantické spolupráce a posílí ruské geopolitické ambice. Výsledek Trumpovy „dohody století“ tak může zásadně ovlivnit nejen osud Ukrajiny, ale i bezpečnostní architekturu celého Západu.
Související

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
válka na Ukrajině , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , OSN , Rusko
Aktuálně se děje
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
29. března 2025 21:58

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
29. března 2025 21:19

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno 29. března 2025 21:00
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková