Půl milionu lidí v Pásmu Gazy trpí katastrofálním hladem. Situace je zoufalá

Téměř půl milionu lidí v Pásmu Gazy trpí "katastrofálním" hladem, přičemž riziko hladomoru je stále vysoké. Vyplývá to z úterního hodnocení iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC), uvedl server Times of Israel.

IPC je přední mezinárodní organizace pro klasifikaci potravinových krizí podle jejich závažnosti. Byla založena v roce 2004 během hladomoru v Somálsku a nyní zahrnuje přes deset agentur OSN, humanitárních organizací, vlády a další instituce.

V nejnovější zprávě IPC uvedla, že její březnové varování o možném vypuknutí hladomoru na severu Pásma Gazy se nenaplnilo. "Situace v Gaze je však nadále katastrofální a v celém Pásmu Gazy přetrvává vysoké a trvalé riziko hladomoru," uvádí zpráva.

Podle IPC stále čelí přibližně 495 000 lidí (asi 22 procent obyvatel Pásma Gazy) "katastrofální úrovni akutního nedostatku potravin". Dalších 745 000 lidí je klasifikováno jako žijící v potravinové nouzi.

Světový potravinový program (WFP) ve své reakci uvedl, že nejnovější zpráva IPC "vykresluje jasný obraz přetrvávajícího hladu" v palestinské enklávě. Zdůraznil také, že zlepšení přístupu k potravinám může přinést pozitivní změny. "Zvýšené dodávky a výživové služby na severu Pásma Gazy pomohly snížit nejhorší úroveň hladu, ale situace je stále zoufalá," konstatoval WFP.

Zároveň WFP upozornil, že situace na jihu palestinské enklávy se zhoršuje. "Boje v Rafahu v květnu vyhnaly z domovů více než milion lidí a výrazně omezily přístup k humanitární pomoci," poznamenal WFP. Vyjádřil také obavy, že jih Pásma Gazy by mohl brzy zaznamenat stejnou katastrofální úroveň hladu, jaká byla dříve zaznamenána na severu.

Obnova domů v Pásmu Gazy by se podle zprávy Organizace spojených národů (OSN) přitom mohla prodloužit až do následujícího století, informuje agentura Reuters.

Zpráva OSN upřesňuje, že Pásmo Gazy potřebuje přibližně 80 let k obnově všech zcela zničených obydlí. Téměř sedmiměsíční válka v této palestinské enklávě způsobilo miliardové škody a z několika výškových budov zůstaly jen ruiny.

V optimistickém scénáři, ve kterém by se stavební materiály dodávaly pětkrát rychleji než během poslední krize v roce 2021, by se to však mohlo stihnout do roku 2040, uvádí zpráva.

OSN zároveň varuje, že současný konflikt ohrožuje budoucnost dalších generací. Pokud válka bude trvat devět měsíců, chudoba zasáhne namísto současných 38,8 procenta obyvatel Pásma Gazy až 60,7 procenta. To stáhne velkou část střední třídy pod hranici chudoby, uvádí se ve zprávě.

Údaje palestinských úřadů uvádějí, že při izraelské ofenzivě bylo zničeno přibližně 80.000 domů a zabito více než 30.000 Palestinců. V Pásmu Gazy se navíc nachází více válečného odpadu a trosek než na Ukrajině, uvedl ve středu představitel Služby OSN pro boj proti minám (UNMAS) Charles Birch. Uvedla to agentura AFP.

V polovině dubna bylo v Pásmu Gazy podle odhadů UNMAS shromážděno 37 milionů tun trosek. Při odstraňování tohoto odpadu hrozí nebezpečí kvůli přítomnosti nevybuchlé munice a možné expozici jedovatým látkám.

"Gaza má více trosek než Ukrajina," uvedl Birch, zodpovědný za palestinská území v rámci UNMAS. Porovnal délku frontové linie na Ukrajině téměř 1000 kilometrů s délkou Pásma Gazy 40 kilometrů. Avšak problémem není pouze objem odpadu.

"Tyto trosky pravděpodobně obsahují nevybuchlou munici a jeho odstraňování bude komplikováno dalšími riziky," dodal.

Podle odhadů se v odpadu nachází více než 800 000 tun azbestu, který představuje riziko rakoviny a vyžaduje speciální opatření při manipulaci, jak připomněla AFP.

Birch vyjádřil přesvědčení, že UNMAS se stane hlavním koordinačním orgánem v boji proti minám v Gaze. Tato organizace již získala finanční podporu ve výši pěti milionů dolarů, ale potřebuje dalších 40 milionů, aby mohla svou činnost v Pásmu Gazy provádět po dobu dalších 12 měsíců.

Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.

Z analýzy vyplývá, že 35 procent všech budov v Pásmu Gazy, což odpovídá 88 868 stavbám, bylo zničeno nebo poškozeno.

Z toho 31 198 budov bylo označeno jako zničené, 16 908 jako vážně poškozené a 40 762 jako mírně poškozené.

Nárůst se týká téměř 20 000 postižených budov, ve srovnání s předchozím hodnocením, které vycházelo ze snímků z ledna, kdy bylo poškozených nebo zničených 30 procent budov, uvedlo UNOSAT.

Související

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 37 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy