Členové Sněmovny reprezentantů Spojených států si ve středu za nového předsedu zvolili republikána Mikea Johnsona. Uvedl to server NBC News.
Johnsona, kongresmana z amerického státu Louisiana, v hlasování podpořilo všech 220 přítomných republikánů. Proti hlasovalo 209 členů sněmovny.
Dolní komora Kongresu USA byla bez předsedy tři týdny. Johnsonův předchůdce Kevin McCarthy byl odvolán z funkce při hlasování 3. října po vzpouře radikálního křídla Republikánské strany. Kongresmani šéfa sněmovny odvolali vůbec poprvé v historii Spojených států.
Sněmovna reprezentantů se nyní může začít věnovat hromadících se krizím, jako jsou hrozící zastavení financování federálních institucí (shutdown) či konflikt Izraele s militanty z Hamásu.
Mike Johnson, plným jménem Michael M. Johnson, je americký politik a člen Republikánské strany, který působí v americkém Kongresu.
Narodil se 30. ledna 1972 v Bossier City v Louisianě a jeho politická kariéra začala na místní úrovni, kdy byl členem Sněmovny reprezentantů státu Louisiana.
Johnson byl zvolen do Sněmovny reprezentantů Spojených států ve volbách roku 2016 a znovu byl zvolen ve volbách v letech 2018 a 2020, což svědčí o jeho popularitě a podpoře v jeho volebním obvodu. Zastupuje čtvrtý kongresový obvod státu Louisiana.
Jeho politické postoje jsou konzervativní a v Kongresu je známý jako hlasitý zastánce zájmů svého volebního obvodu a konzervativních hodnot. V průběhu svého působení v Kongresu se věnoval řadě témat, včetně záležitostí týkajících se zahraniční politiky, průmyslu, energetiky a práv občanů i potratů.
Johnson také aktivně působí v rámci výborů Kongresu a podílí se na tvorbě a posuzování legislativy, která ovlivňuje občany a podniky ve svém volebním obvodu a v celých Spojených státech.
Je známý svým zapojením do diskusí a debat na politické scéně a je často viděn jako hlasitý zastánce konzervativního hnutí v USA.
Související
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
USA (Spojené státy americké) , Mike Johnson
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě