Rusko v pátek označilo miliardáře Olega Tiňkova za "zahraničního agenta". Jako první Rus se zbavil západních sankcí

V pátek ruské úřady označily miliardáře Olega Tiňkova, který žije v exilu, za "zahraničního agenta" kvůli jeho nesouhlasu s válkou na Ukrajině. Zprávu přinesla agentura TASR s odkazem na AFP.

Šestašedesátiletý podnikatel Oleg Tiňkov je zakladatel Tinkoff Bank, která patří mezi největší poskytovatele půjček v Rusku po státních gigantech Sberbank a VTB. Nyní byl zařazen na seznam zahraničních agentů ministerstvem spravedlnosti. Důvodem bylo jeho šíření dle Ruska "nepravdivých informací" o úřadech a jeho opozice vůči speciální vojenské operaci na Ukrajině.

Tiňkov se i díky podpoře miliardáře Richarda Bransona dokázal zbavit jako první Rus západní sankcí. 

Velká Británie Tiňkova totiž krátce po loňské ruské agresi zařadila na svůj sankční seznam. Zdůvodnila to skutečností, že byl akcionářem banky Tinkoff, kterou před lety založil. Banka, která investuje do energetiky, má podle Londýna pro ruskou vládu strategický význam a Tiňkov z tohoto faktu těžil.

V Rusku byly stovky lidí označeny za "zahraniční agenty". Tento výraz se vztahuje na ty, kteří jsou považováni za zrádce a nepřátele státu.

Tiňkov se v roce 2022 vzdal ruského občanství na protest proti konfliktu na Ukrajině, který nazval "masakrem" . Ještě v roce 2020 rezignoval na funkci generálního ředitele Tinkoff Bank a po nesouhlasu s ofenzívou čelil tlaku prodat své akcie v bance.

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko Oleg Tiňkov

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy