Čínská armáda je bezpochyby kolos, se kterým není radno si zahrávat, pokud nemáte vojsko o podobné síle. Stejně jako každá jiná státní instituce kdekoliv po světě ale má i největší komunistická armáda své vady – podle nejnovějších zjištění americké stanice CNN se dotkla nejvyšších míst Lidově osvobozenecké armády (PLA) korupční kauza – a to velmi rozsáhlá. Může zabránit snu Si Ťin-pchinga o modernizaci armády do roku 2035.
Potvrdil to sám Peking s tím, že poté, co loni zmizeli z očí veřejnosti, byli dva bývalí ministři obrany vyšetřováni. Jde o velmi vážnou komplikaci ve chvíli, kdy se čínská armáda snaží prosadit jako jedna z nejmocnějších, a postavit se na velmocenském žebříčku vedle USA.
Modernizaci jedné z největších armád na světě prosazuje čínský vůdce Si Ťin-pching. Údajně se snaží bojovat proti úplatkářství v klíčových sektorech modernizace. Loni byli po vyšetřování vyloučeni z komunistické strany vyloučení Li Šangfu a Wej Feng-che. První jmenovaný působil na postu šéfa ministerstva obrany sedm měsíců, druhý pět let. Nejde ale jen o tyto dva muže – vyloučení se dotklo deseti vysokých generálů a vedoucích pracovníků vojensko-průmyslového komplexu.
Jak Šangfu, tak Feng-che na vrcholu své moci prosazovali co nejtvrdší postoj vůči jiným světovým mocnostem v čele s USA. „Čínská armáda bude bojovat za každou cenu, pokud se někdo odváží oddělit Tchaj-wan od Číny. Postaví se proti hegemonii v Jihočínském moři,“ líčili.
Li Šangfu byl navíc obviněn ze zneužívání moci a z „vážného znečištění politického prostředí a průmyslových praktik v sektoru vojenského vybavení“. Upozornila na to čínská státní televizní stanice CCTV. „Pečlivě formulovaná věta poukazuje na tajné dohody mezi státními podniky vyrábějícími zbraně a systémem zadávání zakázek PLA,“ nastínil bezpečnostní expert Joel Wuthnow.
„Víme, že existuje určitá tajná dohoda, ale není jasné – a Čínská komunistická strana by to nepřiznala – že kritické zbraně jsou skutečně nekvalitní nebo nespolehlivé. Pokud by se to prokázalo, bylo by to pro Siho ještě závažnější, protože by měl pochybnosti nejen o etice, ale i o skutečné připravenosti armády,“ shrnul expert.
Problémem zůstává, že PLA je při vyšetřování odkázána na své vlastní interní vyšetřovatele. „To je obtížné, takže korupce bude určitě pokračovat,“ připustil politický analytik James Char. „Problémy v systému nákupu PLA existují už mnoho let. Tyto problémy při zadávání zakázek a akvizicích vyvolaly otázky ohledně kvality vybavení, které PLA dříve nakoupila. Jak dobře skutečně fungují v terénu? Myslím, že to je dost diskutabilní,“ poznamenal.
Čínský vůdce se tedy snaží modernizovat kolos, který je podle všeho prošpikovaný úplatkářstvím a koupě nových zbraní se zdají být krajně nespolehlivé. „Případy Weie a Liho ukazují, že Siovy vlastní prověrkové procesy a vychvalovaná protikorupční kampaň v posledním desetiletí nedokázaly zabránit úplatkům na vrcholu systému. Myslím, že to opět ukazuje, že Si ztratil důvěru ve své vlastní jmenované,“ podotkl bezpečnostní expert Wuthnow.
Si plánuje zmodernizovat armádu do roku 2035. „Problémy se napravují podle toho, jak a kdy, a vždy se bude průběžně přezkoumávat, jak může Si Ťin-pching skutečně přivést PLA k tomu, aby se jeho sen o modernizaci PLA do roku 2035 uskutečnil,“ uzavřel Char.
Čína má poměrně velký prostor pro modernizaci svých ozbrojených sil. Z pohledu Pekingu existuje mnoho ohrožení, které musí řešit, což modernizace vyžaduje. Zároveň se ale Čína nijak aktivně neangažuje v ozbrojených konfliktech nikde po světě, proto se může zaměřit na své domácí problémy, respektive problémy s vlastní armádou.
Co do hrozeb se jedná o roli Spojených států ve východní Asii či situaci v Jihočínském moři. Rovněž existují podezření, že pevninská Čína hodlá v blízkých letech napadnout Tchaj-wan. Takové rozhodnutí by vedlo k válce s USA, na níž musí být Peking připravený, a která by byla bezprecedentně nákladná a zdlouhavá.
Společně s Indií, Pákistánem a Severní Koreou jde o čtvrtou jadernou mocnost na asijském kontinentu. Čína vlastní před 400 jaderných hlavic a jejich počet se postupně blíží k pěti stovkám. Z arsenálu, který dosud sloužil k odstrašujícím účelům, se tak brzy může stát skutečná aktivní hrozba.
Kromě Spojených států má Čína velice napjaté vztahy s Indií – dva soupeři pro případnou jadernou válku jsou tedy poměrně jistí. Velký otazník ale zůstává v záležitosti ozbrojených – a především těch nejaderných sil. Čínská armáda by na souši, ve vzduchu ani na moři za současného stavu nedokázala odolávat americké armádě v žádném z teoretických případů. Válka s Indií patrně bude zbytečně brutální a krvavá. Odtud pramení touha po modernizaci – a její neúspěšnost vede k dalšímu strachu z případné války s jedním z předních čínských konkurentů.
Související

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
před 1 hodinou

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
před 2 hodinami

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
před 3 hodinami

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
před 4 hodinami

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 6 hodinami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 7 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 8 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 9 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 10 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 11 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 11 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 12 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 13 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 14 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 15 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera
RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.
Zdroj: Martin Pleštil