Stoltenberg vyzval Německo: Je potřeba zvýšit výdaje na obranu, jako v době studené války

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v neděli vyzval Německo, aby zvýšilo své výdaje na obranu a to na úroveň, kterou mělo během studené války. Uvedl, že je to nutné vzhledem k pokračující vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině, informuje tisková agentura DPA.

"Během studené války, kdy byli u moci (kancléři) Konrad Adenauer nebo Willy Brandt, se výdaje na obranu pohybovaly mezi třemi a čtyřmi procenty hospodářského výkonu" tehdejšího Západního Německa, řekl Stoltenberg v rozhovoru pro německou mediální skupinu Funke.

Poznamenal také, že stejná situace s výdaji na obranu byla v té době i v jeho rodném Norsku. "Tehdy jsme uspěli a dnes musíme uspět znovu," řekl šéf NATO.

Jens Stoltenberg také připomněl, že na červencovém summitu NATO byla dohodnuta myšlenka, že současný cíl vydávat dvě procenta HDP na obranu by měl být považován za nezbytné "minimum". Německo však dosud tento cíl neplní, což vedlo k opakované kritice ze strany některých spojenců v rámci NATO.

Jens Stoltenberg věří, že některé členské státy NATO budou nakonec překračovat hranici výdajů na obranu. Zároveň zdůraznil, že jako bývalý norský premiér si je dobře vědom obtížnosti získání dodatečných finančních prostředků na obranu, zvláště když existuje rostoucí poptávka v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a infrastruktury. Nicméně v době rostoucího mezinárodního napětí považuje za nezbytné investovat do obrany.

Podle něj má pro obranu spojenců obrovský význam, zda země, jako je Německo, plní své závazky. Současně vyjádřil přesvědčení, že Německo směřuje k dosažení dvouprocentního cíle výdajů na obranu a je na dobré cestě k jeho dosažení.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Jens Stoltenberg Německo

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 9 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Firma z Česka chtěla vyvézt díly pro jaderné zbraně. Povolení neměla

Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu. Společnost se o export věcí pokusila dvakrát a má jednatelku ruského původu, která kvůli tomu čelí obžalobě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy