"Svět se dívá." Biden se postavil na stranu Izraele, odrazoval od pomoci Hamásu

Americký prezident Joe Biden se v sobotu vyjádřil k útoku palestinských militantů slovy "Spojené státy stojí při Izraeli." V projevu podle CNN také odrazoval další strany nepřátelské Izraeli od využívání těchto útoků. "Svět se dívá," podotknul.

"Nikdy neexistuje ospravedlnění pro teroristické útoky," řekl Biden v projevu z Bílého domu, v němž odsoudil militantní skupinu Hamás za zahájení překvapivého útoku na Izrael.

Dodal, že USA budou krát Izraelcům záda. "Zajistíme, aby měli pomoc, kterou jejich občané potřebují, a mohli se dál bránit," řekl prezident.

Biden potvrdil, že dnes mluvil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Řekl mu, že podpora jeho administrativy izraelské bezpečnosti "je skálopevná a neochvějná".

"Řekl jsem mu, že Spojené státy stojí s izraelským lidem tváří v tvář těmto teroristickým útokům," řekl Biden o svém hovoru s Netanjahuem. "Izrael má právo bránit sebe a svůj lid, tečka."

Doporučené články

Biden také prozradil, že nabídnul Netanjahuovi všechny vhodné prostředky podpory vládě a lidu Izraele. "Terorismus není nikdy ospravedlnitelný. Spojené státy varují před jakýmkoli jiným strana nepřátelská Izraeli, která v této situaci hledá výhodu," řekl.

Dodal, že on a jeho tým situaci monitorují a zůstanou s Netanjahuem v kontaktu. Netanjahuova kancelář dnes v prohlášení uvedla, že Biden premiérovi zavolal sám a vyjádřil svou podporu Izraeli.

"Premiér poděkoval prezidentovi USA za jeho bezvýhradnou podporu a dal jasně najevo, že bude zapotřebí dlouhá a silná kampaň, ve které Izrael zvítězí," uvedla kancelář.

V samostatném prohlášení americký ministr zahraničí Antony Blinken v sobotu uvedl, že USA "jednoznačně odsuzují otřesné útoky teroristů Hamásu proti Izraeli, včetně civilistů a civilních komunit". "Zůstaneme v úzkém kontaktu s našimi izraelskými partnery," řekl Blinken. 
 
 

Související

Více souvisejících

Izrael USA (Spojené státy americké) Joe Biden Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy