USA přesouvají k Izraeli válečnou flotilu včetně největší letadlové lodi na světě

Americké námořnictvo přesunuje údernou skupinu válečných plavidel včetně letadlové lodě do východní části Středozemního moře do poblíž Izraele.

Podle ministra obrany Lloyda Austina míří úderná skupina letadlových lodí amerického námořnictva do východního Středozemního moře. Děje se tak v době, kdy se Izrael připravuje na rozsáhlou operaci proti Hamásu v Gaze.

USS Gerald R. Ford, letadlová loď s jaderným pohonem, plula na začátku tohoto týdne s italským námořnictvem. Dostala do blízkosti Izraele a doprovázet ji budou torpédoborce a křižníky s řízenými střelami, tedy dvě další třídy válečných lodí námořnictva.

USA také podnikají kroky k posílení své přítomnosti bojových letounů v regionu, včetně letek F-35, F-15, F-16 a A-10. V posledních měsících vyslaly několik těchto letadel na Blízký východ v reakci na agresi íránských sil v celém regionu, včetně Sýrie a Ománského zálivu.

Doporučené články

Přítomnost úderné skupiny má podle CNN odstrašující efekt pro Hizballáh v Libanonu a další militantní skupiny, které by mohly útočit na Izrael. Americký prezident Joe Biden už v sobotu varoval, že "není vhodná doba, aby žádná strana nepřátelská Izraeli využívala těchto útoků k hledání výhod."

USS Gerald R. Ford je letadlová loď třídy Gerald R. Ford, která slouží jako hlavní loď amerického námořnictva. Jedná se o jednu z nejnovějších a nejvýkonnějších letadlových lodí na světě. Loď byla pojmenována po 38. prezidentovi Spojených států, Geraldovi R. Fordovi, který byl ve funkci prezidenta v letech 1974 až 1977.

USS Gerald R. Ford byla postavena společností Newport News Shipbuilding, což je jedna z předních loděnic v USA. Její stavba začala v roce 2009, a loď byla spuštěna na vodu v roce 2013. Poté následovala série testů a zkoušek, než byla oficiálně zařazena do služby v roce 2017. Jde o největší letadlovou loď světa.

Související

Více souvisejících

Izrael Americká armáda (U.S. Navy) USS Gerald R. Ford Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy