Západu dochází munice, kterou by mohl dát Ukrajině, varují úředníci

Pentagon v úterý upozornil, že i když momentálně existuje dostatek finančních prostředků pro pokračování podpory Ukrajiny, mohou tyto prostředky vyčerpat, pokud Kongres nezasáhne. Uvedla CNN.

"Máme dostatek finančních prostředků, abychom pokryli potřeby ukrajinského konfliktu po nějakou dobu, ale potřebujeme, aby Kongres jednal a zajistil, že naše podpora nebude přerušena, zejména když ministerstvo usiluje o doplnění našich zásob," uvedla náměstkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová.

"Jak uvedl ministr obrany Lloyd Austin v sobotu, naléháme na Kongres, aby splnil americký závazek a poskytl naléhavě potřebnou pomoc ukrajinskému lidu v jejich boji za obranu své vlasti proti silám tyranie," dodala.

Singhová dodala, že není jasné, jak dlouho bude 1,6 miliardy dolarů, které zbyly z předchozího alokovaného financování pro Ukrajinu, vlastně stačit, a to závisí i na tom, "jak budou tyto prostředky využity k doplnění našich zásob," upřesnila.

"Skutečně záleží na tom, co Ukrajina potřebuje," řekla. "Víme, že jejich hlavními prioritami jsou protivzdušná obrana, dělostřelectvo a také prostředky na odminování. Takže se na to zaměřujeme a samozřejmě budeme doplňovat to, co bude nezbytné."

Jak EuroZprávy.cz již informovaly, víkendové schválení zákona o nouzovém financování na příštích 45 dní odvrátilo na poslední chvíli ochromení amerických vládních úřadů, tzv. shutdown. Návrh zákona však nakonec neobsahoval šest miliard dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině, které byly součástí dřívějšího návrhu předloženého demokraty. Proti této pomoci se postavila část republikánů, uvedla BBC.

"V žádném případě nesmíme připustit přerušení americké pomoci Ukrajině," řekl Biden po schválení zákona. 

V úterý byl navíc poprvé v historii odvolán šéf Sněmovny reprezentantů. Republikán Kevin McCarthy byl dle zprávy serveru EuroZprávy,cz odvolán z pozice předsedy Sněmovny reprezentantů USA, přičemž návrh na jeho odvolání získal podporu od všech hlasujících kongresmanů Demokratické strany, kteří byli přítomní.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké) Lloyd J. Austin III

Aktuálně se děje

před 45 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy