Kontroly paliv loni zjistily 0,7 procenta nevyhovujících vzorků

Česká obchodní inspekce (ČOI) při loňských kontrolách kvality pohonných hmot vyhodnotila jako nevyhovující zhruba 0,7 procenta odebraných vzorků. Předloni byl výsledek kontrol stejný. Inspekce loni v sedmi případech zakázala prodej paliv v hodnotě více než dvou milionů korun. Vyplývá to z dat inspekce.

Za celý loňský rok inspekce odebrala u čerpacích stanic na celém území České republiky 2545 vzorků benzinu, motorové nafty, zkapalněného ropného plynu (LPG) a stlačeného zemního plynu (CNG). Stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo 18 vzorků, což činilo podíl 0,7 procenta. Předloni nevyhovělo 19 vzorků.

Zákaz prodeje ČOI uložila v celkem sedmi případech. Šlo o celkem 48.352 litrů pohonných hmot v hodnotě za více než 2,04 milionu korun. Ve většině případů šlo o naftu. Nejvíce jich inspekce zjistila během srpna a září.

Největší počet vyhovujících případů inspekce zjistila u motorové nafty. Z celkem 1204 odebraných vzorků nesplnilo normy 12 vzorků. U benzinu vyhodnotila ČOI jako nevyhovující celkem pět vzorků z 1000. Kontroly zkapalněného plynu LPG vykázaly jeden nevyhovující vzorek z 301 kontrol. U stlačeného plynu CNG inspekce ve 40 vzorcích nenašla žádné pochybení. Inspekce zkoumala také podíl biosložky v motorové naftě a benzinu. Žádné překročení přípustné horní hranice etanolu ani metylesterů mastných kyselin nezjistila.

Česká obchodní inspekce monitoruje kvalitu pohonných hmot od roku 2001. V prvních letech kontrol inspekce vykázala jako nevyhovující i více než desetinu kontrolovaných vzorků. Postupně ovšem podíl nekvalitních paliv klesá. V posledních čtyřech letech se drží pod hranicí jednoho procenta.

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 29 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

Doutná další konflikt? OSN znepokojuje dění na Západním břehu Jordánu

Organizace spojených národů (OSN) vyjádřila v úterý vážné znepokojení v souvislosti s eskalujícím násilím na Západním břehu Jordánu a požádala izraelské bezpečnostní složky, aby okamžitě přestaly podporovat útoky tamních židovských osadníků vůči Palestincům. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy