Vyrážíte na hory do zahraničí? Před cestou natankujte levně doma, radí analytik

Čechům, kteří se ve vánočním období chystají na hory do zahraničí a zároveň chtějí ušetřit za benzin a naftu, se před cestou většinou vyplatí natankovat u některé z tuzemských čerpacích stanic. Na západ od českých hranic jsou totiž pohonné hmoty vesměs vyšší, naopak porovnatelné s těmi v ČR jsou na Slovensku, Rakousku nebo Slovinsku. ČTK to řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Například v Itálii si podle údajů společnosti na základě dat Evropské komise připlatí lidé za benzin proti ČR až osm korun. Výjimkou je středisko Livigno, které je daňovým rájem.

"Pro celou Evropu platí, že nejvyšší ceny jsou u dálnic. Naopak na okraji větších měst, kde je vysoká konkurence, je možné najít levné čerpací stanice. Řidiči si do svých mobilních telefonů mohou stáhnout aplikace, které jim pomohou najít nejlevnější čerpací stanici. Případně je možné vyhledat čerpací stanice před cestou na internetu. Při optimálním tankování lze v dané zemi na jedné plné nádrži ušetřit i více než sto korun," uvedl Tomčiak.

Podle dat Finlordu se litr benzinu Natural 95 v Česku nyní průměrně prodává za 32,50 Kč, nafta vyjde zhruba na 33 Kč/litr. Pohonné hmoty zlevňují pátý týden v řadě, za tu dobu cena benzinu klesla o více než korunu a nafty o 80 haléřů. Důvodem je klesající cena ropy. Nafta je dražší než benzin od počátku listopadu, předtím tomu tak bylo naposledy v březnu 2015.

Například v Německu motoristé zaplatí za litr benzinu podle Finlordu v přepočtu 38,39 koruny a ve Francii bezmála 37 korun. Nafta v Německu stojí průměrně 35,23 Kč/litr, ve Francii pak 36,91 korun za litr. "Rozdílnost v cenách je způsobená zejména daňovou politikou. Spotřební daně jsou v Evropě nastavené různě," uvedl Tomčiak.

Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. Analytik už dříve upozornil, že například v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší než v ČR.

Nejdražší pohonné hmoty z oblíbených zimních destinací jsou v Itálii. Benzin tam stojí přes 40 korun. Tomčiak upozornil, že při cestě na Apeninský poloostrov může být řešením natankování v tamním regionu Livigno, který má speciální daňový režim. Litr benzinu tam podle něj vyjde na 26,37 koruny, nafta pak na 24,30 Kč/litr. Levněji než v tuzemsku lze pohonné hmoty tradičně koupit v Polsku. Průměrné ceny se tam dlouhodobě pohybují zhruba dvě koruny pod tuzemskými cenami.

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty Čerpací stanice Benzín Nafta Česká rafinérská Itálie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek

Dnes máte až do pátku poslední možnost nakoupit, a to jen v dopoledních hodinách. Na Štědrý den v poledne se totiž obchody ze zákona uzavřou a zůstanou mimo provoz i zítra a pozítří. Znovu se otevřou až v pátek ráno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy