Airbnb mění svět? Některé nabídky seriózně konkurují s luxusními hotely

San Francisco - Servis Airbnb byl založen v roce 2008 a již k roku 2015 inzeroval přes milion nabídek z 34 tisíc měst a 194 zemí. Za deset let webová služba stihla změnit celou podobu turistického byznysu. Debaty o Airbnb se vedou až dodnes, kdy se několik velkých měst včetně Tokia, Berlína a New Yorku postavilo proti. V nevýhodě jsou i velké hotelové a rekreační řetězce, které jsou oproti službám Airbnb dražší a nákladnější.

Proti servisu Airbnb se proslavili především místní obyvatelé, kteří se rozčilují kvůli nekontrolované vlně turistů. Existuje tak velké „riziko“, že majitel nemovitosti přejde od dlouhodobého pronájmu ke krátkodobému, který je o několikrát přínosnější. Airbnb se již stal byznysem, který místní vláda nedokáže kontrolovat.

Dnes s tímto jevem bojují místní úřady, které s každým rokem zavádí nová opatření. V Amsterdamu se tak například pronájem celé nemovitosti omezuje pouze na 60 dnů. Majitel nemovitosti v Barceloně musí dostat speciální licenci, aby svůj domov mohl sdílet pomocí služby Airbnb. Počet licencí je omezený, nyní město nevydává žádná nová povolení.

Stejné licence platí v Berlíně. V San Franciscu majitel bydlení se musí zaregistrovat jako podnikatel. V Palmě navíc platí zákaz krátkodobého pronájmu. Společnost Airbnb však tvrdí, že jejích služby jsou přínosné  - přináší užitek místním ekonomikám po celém světě.

Hlavním argumentem je oživení finančního koloběhu ve městě, kde zákaz na Airbnb neplatí. Služby prý podporuje místní byznys a přispívá ke kulturní výměně. Většina turistů nechce utrácet za drahé hotely, krátkodobé bydlení je pro nich tím pádem nejoptimálnějším řešením.

Nejluxusnější nabídky se však cenově pohybují téměř ve stejné kategorii jako drahé luxusní hotely, ve výsledku jsou ale mnohem levnější pokud se jedná pouze o krátkodobé bydlení. Jednou z nejpopulárnějších nabídek je například lesní vila v Packwoodu (Washington, USA), za kterou turisté zaplatí 4 420 Kč za noc.

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb), Srp 29, 2018 v 9:50 PDT

 

Další unikátní perličkou je stavba v Isla Mujeres (Mexiko), která stojí za noc 6 600 Kč. 

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb), Srp 18, 2017 v 10:27 PDT

Airbnb nabízí i zajímavější bydlení jako je například dům na stromě v italské Florencii. Sen minimalistů stojí 5 000 za jednu noc a kromě bydlení majitel nabízí tenisový kurt, zahradu a bazén.

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb), Úno 28, 2017 v 2:00 PST

Nestandardní bydlení nabízí majitel obytného vozu v Kalifornii uprostřed americké pouště. Za toto dobrodružství zákaznici zaplatí 2 000 za jednu noc.

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb), Čen 4, 2018 v 6:36 PDT

 V dubnu 2017 bylo na Airbnb 15 900 nabídek ubytování v České republice, z toho 11 500 v samotné Praze. Majitel si pomocí Airbnb vydělá přibližně 14 500 tisíc měsíčně, což se odvíjí hlavně od lokality.

Související

Burza NYSE v New Yorku

Airbnb před vstupem na burzu prodala akcie dráž, než plánovala

Společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, stanovila v rámci primární veřejné nabídky (IPO) před vstupem na burzu cenu svých akcií na 68 dolarů za kus. To je více, než plánovala. Získá tak zhruba 3,5 miliardy dolarů (76,2 miliardy Kč), uvedla dnes agentura Reuters. V USA jde letos o největší primární nabídku akcií, hodnota celé firmy přesáhne 47 miliard dolarů.

Více souvisejících

AirBnB Hotely cestování Bydlení

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 40 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy