Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.
Spíše než o hrad se jedná o zastřešenou zříceninu, čemuž odpovídá i celková prezentace hradu. K němu dnes vede poměrně strmá, avšak udržovaná cesta. V jeho areálu najdeme především zříceniny původních objektů. Z původně dvou protilehlých paláců dodnes zůstal z větší části dochován pouze jihovýchodní. Interiérovou expozici však nečekejme. Nachází se zde především výstava archeologických nálezů a zajímavostí z historie hradu.
Ten překvapí již svým stavebním provedením, které značí složitější vývoj. Byť se může zdát, že celková kompozice hradu byla předem dána, bližší pozornost návštěvníka ukazuje opak. Z venku si to můžeme dobře prohlédnout u jihovýchodního paláce a jeho věže. Dle vertikální spáry je zřejmé, že věž byla přistavěna až ve chvíli, když se stavělo druhé patro paláce. V jeho interiéru pak může zaujmout odlišná výška oken oproti podlaze v jihovýchodní a severozápadní zdi. Zkrátka nic zde není na první pohled tak, jak se zdá.
Historie hradu sahá dle archeologických nálezů již do konce 13. století. Byl založen zřejmě jedním z příslušníků rodu Drslaviců v rámci kolonizace řídce osídleného pohraničního lesa, či spíše pralesa. Pokud nám název hradu přijde povědomí, je tomu skutečně tak, neboť se shoduje s názvem hradu Litice u Plzně. Příslušníci rodu Drslaviců, jimž také patřily majetky a hrady u Plzně, jednoduše přenesli jména svých původních rodových sídel na své nové državy v severovýchodních Čechách.
Již na počátku 14. století se hrad dostal do majetku českých králů. V roce 1316 jej český král Jan Lucemburský zastavil Jindřichovi mladšímu z Lipé. Následně jej zpět do královského majetku vykoupil Janův syn, Karel IV. Nikoliv však na dlouho a hrad během 14. století několikrát změnil majitele.
Významnou etapou byl přechod vlastnictví hradu do rukou rodu pánů z Kunštátu, v jejichž držení zůstal téměř celé následující 15. století. Po prvním z nich, Bočkovi z Kunštátu se panství ujal jeho stejnojmenný syn a po něm jeho syn Viktorin, jemuž ve východních Čechách patřila také panství Náchod a později i Pardubice.
Viktorin byl v době náboženské reformy rozhodným stoupencem husitství a blízkým spojencem Jana Žižky z Trocnova. Z tohoto důvodu byl hrad již v roce 1421 obléhán vojskem slezských knížat. Viktorinovým synem byl Jiří z Kunštátu, později známý jako král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Proto se někdy Litice uvádí jako jedno z možných míst, kde se Jiří narodil.
Právě s Jiřím jsou spojeny významné změny spojené se stavební podobou hradu. Zdá se, že po husitských válkách poničený hrad výrazně přestavěl do dnešní podoby. Hrad zastával důležité postavení v Jiříkově životě. Díky své poloze představoval hrad skvělou pevnost. Napovídají o tom archeologické nálezy kolem dnešního dochovaného hradního areálu. Ač i ten jen opatřen poměrně progresivní dělostřeleckou obrannou, ukazuje se, že strmý vrchol kopce, na němž je hrad situován, obklopovaly další pásy opevnění, podobně jako na nedalekém hradě Potštejn.
Pro své pohodlné dvoupalácové provedení byl též příjemnou rezidencí. Jiří tu tak často pobýval s celou rodinou. V roce 1470 se zde narodil jeho vnuk Jiří Münsterberský, pozdější kníže münsterbersko-olešnický.
Na hradě ještě pobývali Jiříkovi synové. Jindřich starší z Münsterberka byl však donucen kvůli vysokému zadlužení litické panství spolu s Potštejnem v roce 1495 odprodat Vilémovi z Pernštejna. V následujícím období Litice ztratily svůj význam, neboť centrem rozsáhlého podorlického pernštejnského dominia, se stal právě nedaleký hrad Potštejn.
Změna nastala až na konci 16. století, kdy si hrad Litice za své sídlo zvolil Mikuláš z Bubna. Jednalo se ale jen o poslední krátký záblesk lepších časů, neboť již v 90. letech 16. století si Mikuláš vystavěl zámek v Doudlebách a kolem roku 1600 i v Žamberku, na nichž ke konci svého života střídavě pobýval. Za časů jeho synů začal hrad Litice nadobro chátrat a již v polovině 17. století byl zčásti zříceninou.
Byť byl hrad již za šlechtických majitelů částečně udržován coby romantická zřícenina, dnešní podobu mu přinesly až stavební úpravy z 30. let 20. století. Ty na jednu stranu hrad zachránily, na druhou stranu ji částečně dehonestovaly. Jedná se především o užití betonu v prostorách věže. Ovšem díky tomu se návštěvníci mohou těšit krásným výhledům do okolí z jejího ochozu.
Související

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 1 hodinou

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 2 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 3 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 4 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 6 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 7 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 8 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera
Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Zdroj: Libor Novák