Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

Spíše než o hrad se jedná o zastřešenou zříceninu, čemuž odpovídá i celková prezentace hradu. K němu dnes vede poměrně strmá, avšak udržovaná cesta. V jeho areálu najdeme především zříceniny původních objektů. Z původně dvou protilehlých paláců dodnes zůstal z větší části dochován pouze jihovýchodní. Interiérovou expozici však nečekejme. Nachází se zde především výstava archeologických nálezů a zajímavostí z historie hradu.

Ten překvapí již svým stavebním provedením, které značí složitější vývoj. Byť se může zdát, že celková kompozice hradu byla předem dána, bližší pozornost návštěvníka ukazuje opak. Z venku si to můžeme dobře prohlédnout u jihovýchodního paláce a jeho věže. Dle vertikální spáry je zřejmé, že věž byla přistavěna až ve chvíli, když se stavělo druhé patro paláce. V jeho interiéru pak může zaujmout odlišná výška oken oproti podlaze v jihovýchodní a severozápadní zdi. Zkrátka nic zde není na první pohled tak, jak se zdá.  

Historie hradu sahá dle archeologických nálezů již do konce 13. století. Byl založen zřejmě jedním z příslušníků rodu Drslaviců v rámci kolonizace řídce osídleného pohraničního lesa, či spíše pralesa. Pokud nám název hradu přijde povědomí, je tomu skutečně tak, neboť se shoduje s názvem hradu Litice u Plzně. Příslušníci rodu Drslaviců, jimž také patřily majetky a hrady u Plzně, jednoduše přenesli jména svých původních rodových sídel na své nové državy v severovýchodních Čechách.

Již na počátku 14. století se hrad dostal do majetku českých králů. V roce 1316 jej český král Jan Lucemburský zastavil Jindřichovi mladšímu z Lipé. Následně jej zpět do královského majetku vykoupil Janův syn, Karel IV. Nikoliv však na dlouho a hrad během 14. století několikrát změnil majitele.

Významnou etapou byl přechod vlastnictví hradu do rukou rodu pánů z Kunštátu, v jejichž držení zůstal téměř celé následující 15. století. Po prvním z nich, Bočkovi z Kunštátu se panství ujal jeho stejnojmenný syn a po něm jeho syn Viktorin, jemuž ve východních Čechách patřila také panství Náchod a později i Pardubice.

Viktorin byl v době náboženské reformy rozhodným stoupencem husitství a blízkým spojencem Jana Žižky z Trocnova. Z tohoto důvodu byl hrad již v roce 1421 obléhán vojskem slezských knížat. Viktorinovým synem byl Jiří z Kunštátu, později známý jako král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Proto se někdy Litice uvádí jako jedno z možných míst, kde se Jiří narodil.

Právě s Jiřím jsou spojeny významné změny spojené se stavební podobou hradu. Zdá se, že po husitských válkách poničený hrad výrazně přestavěl do dnešní podoby. Hrad zastával důležité postavení v Jiříkově životě. Díky své poloze představoval hrad skvělou pevnost. Napovídají o tom archeologické nálezy kolem dnešního dochovaného hradního areálu. Ač i ten jen opatřen poměrně progresivní dělostřeleckou obrannou, ukazuje se, že strmý vrchol kopce, na němž je hrad situován, obklopovaly další pásy opevnění, podobně jako na nedalekém hradě Potštejn.

Pro své pohodlné dvoupalácové provedení byl též příjemnou rezidencí. Jiří tu tak často pobýval s celou rodinou. V roce 1470 se zde narodil jeho vnuk Jiří Münsterberský, pozdější kníže münsterbersko-olešnický.

Na hradě ještě pobývali Jiříkovi synové. Jindřich starší z Münsterberka byl však donucen kvůli vysokému zadlužení litické panství spolu s Potštejnem v roce 1495 odprodat Vilémovi z Pernštejna. V následujícím období Litice ztratily svůj význam, neboť centrem rozsáhlého podorlického pernštejnského dominia, se stal právě nedaleký hrad Potštejn.

Změna nastala až na konci 16. století, kdy si hrad Litice za své sídlo zvolil Mikuláš z Bubna. Jednalo se ale jen o poslední krátký záblesk lepších časů, neboť již v 90. letech 16. století si Mikuláš vystavěl zámek v Doudlebách a kolem roku 1600 i v Žamberku, na nichž ke konci svého života střídavě pobýval. Za časů jeho synů začal hrad Litice nadobro chátrat a již v polovině 17. století byl zčásti zříceninou.

Byť byl hrad již za šlechtických majitelů částečně udržován coby romantická zřícenina, dnešní podobu mu přinesly až stavební úpravy z 30. let 20. století. Ty na jednu stranu hrad zachránily, na druhou stranu ji částečně dehonestovaly. Jedná se především o užití betonu v prostorách věže. Ovšem díky tomu se návštěvníci mohou těšit krásným výhledům do okolí z jejího ochozu.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy