Češi nakupují lyžařské zájezdy na jarní prázdniny. Jestli areály otevřou, nikdo neví

Češi kupují lyžařské zájezdy především na hlavní zimní sezonu a jarní prázdniny. Vzhledem k pandemii i nejistotě ohledně spuštění provozu lyžařských středisek v Itálii přes Vánoce s rezervací prosincových termínů nadále vyčkávají. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi a agenturami.

Italský premiér Giuseppe Conte prosazuje, aby se lyžování kvůli pandemii po celé Evropské unii zakázalo alespoň do 10. ledna. Návrh však odmítá Rakousko, naopak podporu mu vyslovili francouzský prezident Emmanuel Macron a bavorský premiér Markus Söder. Za českou stranu vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek k jeho odmítnutí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Česká unie cestovního ruchu.

U CK Fischer, pod kterou patří i značka Nev-dama, si podle jejího mluvčího Jana Bezděka na prosincové termíny koupilo zájezd zatím přes 3000 klientů. "Momentálně čekáme na to, jak dopadnou vyjednávání o termínu a podmínkách zahájení letošní zimní sezony. Lidé kupují zájezdy do alpských středisek i v těchto dnech, zájem je ale pochopitelně o termíny v hlavní sezoně, například v období jarních prázdnin. U prosincových termínů klienti z pochopitelných důvodů vyčkávají na výsledek vyjednávání," řekl.

Dohady kolem povolení provozu zahraničních skiareálů se příliš nedotkne cestovní agentury Invia. Podle její mluvčí Andrey Řezníčkové se totiž prodej zimních pobytů takřka zastavil. Invia podle ní prodala desítky zájezdů. "Zatímco jindy jsou v tuto dobu žádaná ubytování v blízkosti sjezdovek už vyprodaná, letos jsou stále dostupná," řekla. Dá se podle ní očekávat, že kvůli pandemii se zcela poprvé budou lyžařské zájezdy prodávat na poslední chvíli, v tzv. last minute nabídkách. Klienti Invia u zimních pobytů nejvíce žádají Itálii, na druhém místě je Rakousko následováno tuzemskými horami.

Lyžování v Itálii už si kvůli nejasnostem posunuly na termíny v příštím roce, hlavně od druhé poloviny ledna, desítky klientů CK Travel Family. "Očekáváme oživení poptávky po novém roce a hlavně v druhé polovině ledna, kdy už by mělo být jasné, kde se bude moci lyžovat a zejména rodiny s dětmi si začnou plánovat pobyty na jarní prázdniny. Pak se může stát, že nastane přetlak a zimní resorty se začnou velmi rychle naplňovat a hotely začnou kvůli obsazeným kapacitám mizet z nabídek," řekl ČTK jednatel CK Ivan Lackovič. Prodejům by jistě pomohlo i akceptování antigenních testů v rámci EU, které by měly být mnohem levnější než klasické PCR testy, dodal.

Čedok u lyžařských zájezdů v zahraničí sleduje zájem hlavně o Rakousko a Slovensko. Klienti podle mluvčí CK Evy Němečkové objednávají především termíny v období jarních prázdnin. "Velký nárůst prodejů evidujeme u tuzemských pobytů na horách. Poptávané jsou pobyty nejen ve vyhlášených horských střediscích v Čechách i na Moravě, ale i oblasti vhodné pro vyznavače dalších zimních radovánek. Žádané termíny dovolených v tuzemsku jsou od předvánočních víkendů až po jarní prázdniny, vánoční a silvestrovské pobyty nevyjímaje," uvedla.

Zatím přitom není rozhodnuto ani o termínu povolení provozu tuzemských skiareálů. Ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou a dalšími experty připravují pravidla pro zimní střediska. Hotová by měla být příští týden. Podmínky a provoz musí ale schválit ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové.

Související

Více souvisejících

Lyžování lyžařské areály Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy