Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní

Mexické úřady v uplynulých měsících nevpustily do země desítky českých turistů. Dnes to na dotaz ČTK sdělila česká konzulka v Mexiku Zdeňka Šubrová. Podle ní se problém týká také návštěvníků z jiných evropských a latinskoamerických zemí. Úřady turisty po příletu do země na několik hodin či dní zadrží. Mexická policie tvrdí, že jen vymáhá platné zákony. České velvyslanectví proti postupu mexických úřadů protestovalo. O problémech českých cestovatelů v Mexiku informoval i server Česká justice.

Podle Šubrové mexické úřady zpřísnily kontroly cizinců, kteří cestují do země, od začátku pandemie covidu-19, a to hlavně na letištích v hlavním městě a Cancúnu, kam směřuje mnoho turistů za mořem a památkami z dob mayské civilizace.

"Situace, která se na jednotlivých letištích střídavě zlepšuje či zhoršuje, je zhruba od podzimu 2022 zvláště závažná v Cancúnu," uvedla v prohlášení pro ČTK česká konzulka. "Odhadujeme přibližně 30 případů za ČR," dodala. Podle ní ale údaj nemusí být přesný, protože mexické úřady často zastupitelské úřady o rozhodnutí někoho nevpustit neinformují.

Podle posledních údajů za leden až říjen loňského roku, o kterých informoval server Animal Politico, byl na letišti v hlavním městě odmítnut vstup 37.000 cestujícím a v Cancúnu 29.000 cestujícím, což je skoro stejný počet jako za celý rok 2021. Často se jednalo o občany latinskoamerických států. Mexiko už léta čelí silným migračním tlakům, migranti se přes něj chtějí dostat do Spojených států.

Podle Šubrové má Mexiko výhradní právo rozhodnout o tom, koho vpustí na své území. Případy, kdy úřady zahraničním turistům zakážou vstup na mexické území, zaznamenaly i další unijní státy. Například Bulharsko požádalo Mexiko oficiálně o vysvětlení postupu úřadů na konci ledna, kdy v Cancúnu policie zamítla vstup do země desítkám turistů z této evropské země. Problémy se vstupem do země měli i turisté, kteří přicestovali v rámci zájezdu.

České velvyslanectví podalo u mexického ministerstva zahraničí proti postupu úřadů verbální protest. "To, co považujeme za problematické a o čem již řadu měsíců jednáme s mexickou stranou spolu s dalšími státy EU i delegací EU v Mexiku, je způsob, jakým je s danými občany EU během procesu zacházeno," uvedla Šubrová. Podle ní je běžnou praxí, že turistům, kterým není umožněn vstup na mexické území, policie zabaví osobní věci včetně dokladů a léků a neumožňuje dotyčnému kontaktovat konzulát ani své blízké. Detence může trvat i několik dní.

"Všechny konzuláty mají stejnou zkušenost s komunikací s cizineckou letištní policií - pokud se pokusí telefonicky spojit, hovor není přijat, případně je okamžitě ze strany příslušného mexického agenta ukončen," uvedla Šubrová.

Mexická cizinecká policie zahraničním zastupitelstvím sdělila, že pouze přísněji vymáhá platné právní předpisy. Při kontrole musí turista prokázat účel své cesty i to, že má dostatek financí.

České velvyslanectví proto doporučuje lidem, kteří se chystají vydat do Mexika, aby měli připravenou dokumentaci ve španělštině. Jedná se například o rezervaci pobytu, rezervaci vozidla, pokud se počítá s přesuny, doklady o financích či v případě pracovních cest zvací dopis od místní firmy. Turista by měl být také schopen prokázat "základní znalosti památek či míst, které hodlá navštívit". České velvyslanectví na svých stránkách zveřejnilo doporučení lidem, kteří se chystají letět do Mexika.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Syrští rebelové v Aleppu

Jak povstalci za pouhý týden ovládli Sýrii? Přehled den po dni

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.

před 2 hodinami

Bašár al-Asad se svou ženou

Odstraněním Asada občanská válka neskončila, dostala spíš nový impulz, řekl pro EZ bezpečnostní expert

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii výrazně oslabuje vliv Ruska na Blízkém východě, zatímco posiluje jeho regionálního rivala Turecko. Dosavadní rebelové budou čelit výzvám v řízení země, kterou může nakonec čekat scénář Libye či Afghánistánu. Situaci navíc komplikují mezinárodní aktéři, což podle bezpečnostního experta Jana Krause z brněnské Masarykovy univerzity Sýrii i celý region paralyzuje na dlouhé roky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml v otázce Asada mlčí. Peskov přiznal, že jeho pád Rusko překvapil

Kreml nadále mlčí ohledně současného pobytu svrženého syrského prezidenta Bašára al-Asada. Podle CNN se tím potvrzuje, že rozhodnutí o udělení azylu mohlo být učiněno pouze Vladimirem Putinem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že „v tuto chvíli nemáme co říct ohledně Asadova pobytu,“ čímž se vyhnul jasnému stanovisku.

před 3 hodinami

Věznice

Syrští povstalci dobyli "lidská jatka". V Asadově brutální věznici hledají podzemní cely

Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Zelenskyj zveřejnil ukrajinské ztráty ve válce s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci

Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Putinova intervence v Sýrii je v troskách. Ruská propaganda hází vinu na Asadovu armádu

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Dohoda s Putinem o Ukrajině? Expert vysvětlil, proč je to absolutní nesmysl

Dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které by nezahrnovaly úplné obnovení ukrajinských hranic, nemají smysl. Pro server National Interest to uvedl Frederick Starr, předseda Centrálního asijsko-kavkazského institutu a významný členem Eurasijského oddělení Americké rady pro zahraniční politiku (American Foreign Policy Council). 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Jak se mění život v Sýrii po pádu Asada? Lidé pláčou i slaví

Ulice Damašku zažily v posledních hodinách obrovský převrat. Po více než padesáti letech autoritářské vlády rodiny al-Asadů se město ocitlo bez prezidenta a režimu, který ho dlouho ovládal. Tato historická změna přišla náhle a její dopady jsou zatím nejasné, což vyvolává jak obrovské nadšení, tak nejistotu mezi obyvateli.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem

Princ William v sobotu reprezentoval Velkou Británii na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, kde se setkal se světovými státníky. Jedním z nich byl zvolený americký prezident Donald Trump. Oba muži během schůzky řešili speciální vztah mezi svými zeměmi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy