Praha - Ministerstvo zahraničí varuje české občany, kteří pobývají v Etiopii nebo se do země chystají, před zvýšenou hrozbou teroristických útoků. Turisté by měli počítat s důkladnějšími kontrolami, kterými tamní úřady reagovaly na zhoršující se bezpečnostní situaci.
"K útokům může dojít prakticky kdekoli, včetně míst navštěvovaných zahraničními pracovníky a cestovateli," uvedlo ministerstvo zahraničí.
Češi by se měli připravit na větší zdržení při bezpečnostních prohlídkách před vstupem do turisticky atraktivních míst. "Etiopské úřady zvýšily bezpečnostní opatření. Jedná se především o policejní prohlídky automobilů a kontrolu osob při vstupu na často navštěvovaná místa, včetně mezinárodních hotelů," informovalo.
Ministerstvo nabádá k obezřetnosti také v Kazachstánu. Zemi totiž zasáhly rozsáhlé povodně, s jejichž následky se tamní samosprávy doposud nevyrovnaly. "S ohledem na možné sesuvy půdy po záplavách v Almatinské oblasti na jihu Kazachstánu, je nutné dbát maximální opatrnosti při cestách do této části teritoria," sdělilo ministerstvo s tím, že před cestou by se měli Češi o podmínkách a možných rizicích v dané oblasti podrobně informovat.
Související
Pražské letiště ochromil cestující. Zpozdilo se přes 20 letů
Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 58 minutami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 1 hodinou
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 2 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 3 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 4 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 5 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 6 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 7 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
včera
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
Ve Švýcarsku mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem, a to i přesto, že íránská armáda oznámila opětovné uzavření Hormuzského průlivu. Důvodem tohoto kroku mají být izraelské útoky na jižní Libanon. Americká armáda nicméně toto tvrzení zpochybnila a uvedla, že lodní doprava v oblasti nadále funguje. Podle Teheránu bylo uzavření průlivu reakcí na smrtící údery ze strany Izraele v Libanonu, což Írán považuje za porušení dohody o ukončení války, kterou dříve uzavřel s USA. Americký viceprezident JD Vance přistál ve Švýcarsku v neděli brzy ráno a začátek nového kola rozhovorů se očekává později během dne.
Zdroj: Libor Novák