Ze sedmi divů světa zůstal pouze jeden. Jaký osud potkal ostatní?

Sedm divů světa je skupina starověkých staveb. Ze všech sedmi zázraků lidské práce se bohužel zachoval jen jediný, a to Egyptské pyramidy v Gíze.

Egyptské pyramidy v Gíze

Egyptské pyramidy a především Chufuova (v řecku známá jako Cheopsova) Velká pyramida jsou jediným zachovaným divem světa. Původně byly pokryté bílým vápencem, díky kterému vyčnívaly ještě více, ten se však nedochoval. Pyramidy fascinovaly a fascinují dodnes všechny, kdo je viděli, dokonalostí svého provedení. Jejich tvar a velikost jsou úctyhodné. Řekové a historikové předpokládali, že tak velké budovy jako pyramidy či Sfinga vyžadovaly tisíce otroků, tato teorie však byla vyvrácena. Na pyramidách pracovali dělníci, kteří byli za svou práci placeni. Komplex pyramid však dodnes skrývá množství záhad, které vědcům nedají spát.

Protože se z divů dochovaly pouze pyramidy, vznikaly teorie, že Egypťané přivolali pohromy, které zničily všechny ostatní divy.

Visuté zahrady Semiramidiny

Tyto zahrady známé také jak Visuté zahrady babylonské nechal v Babylonu postavit král Nebukadnesar II. jako dar pro svou manželku Amytis mezi lety 605 a 562 před naším letopočtem. Podle historiků se jednalo o 23 metrů vysoké samozavlažovací zahrady, v nichž rostly exotické rostliny. Dostupné byly skrze sérii teras. Zahrady byly postaveny, protože Amytis postrádala hory a květy svého domova. Jejich existence není přesvědčivě prokázaná, ovšem i přesto patřily k Sedmi divům světa. Někdy po 1. století našeho letopočtu měly být zničeny zemětřesením.

Feidův Zeus v Olympii

Feidias, který byl známý jako nejlepší sochař antického světa, vytvořil sochu Dia roku 433 před naším letopočtem. Dvanáct metrů vysoká socha zachycovala Dia usazeného na svém trůně, jeho tělo bylo tvořeno dřevěnou kostrou, která byla pokryta slonovinou, oděv z tepaného zlata. Zeus ve seděl na trůnu z cedrového dřeva ve svém chrámu v Olympii, na levé dlaně nesl bohyni Niké a v pravé ruce svíral berlu s orlem. Socha byla navržená, aby v lidech působila obdiv a úctu. Diův chrám byl zničen po nástupu křesťanství, socha odvezena do Konstantinopole. Tam pak byla spálena mezi pátým a šestým stoletím našeho letopočtu. Některé zdroje tvrdí, že socha byla spálena ještě ve chrámu. Pravda bohužel není jasná.

Artemidin chrám v Efesu

Zcela mramorový chrám vznikal po dobu 120 let. Stavba byla dokončena přibližně roku 550 před naším letopočtem a postavena byla v jónském stylu. Zdi byly pokryty reliéfy, ale středem pozornosti byla socha bohyně lovu Artemis, kterou zdobilo množství drahokamů a drahých kovů. Chrám si prošel třemi celkovými rekonstrukcemi. Poprvé chrám zničil Herostrator roku 356 před naším letopočtem s cílem proslavit se tím, že zničil něco tak pěkného. V tu samou noc se narodil Alexandr Veliký. Říkalo se, že Artemis měla moc práce s tím, že pomáhala na svět Alexandrovi, a proto svůj chrám nezachránila. Finálně byl zničen křesťanským davem roku 401 našeho letopočtu.

Mauzoleum v Halikarnassu

Tato monumentální hrobka stála v Halicarnassu, který si satrapa Mausólos zvolil jako sídlo. Hrobka vznikla mezi lety 350 a 353 před naším letopočtem po smrti Mausóla. Na stavbu dohlížela jeho žena a sestra Artemísia. Ta zemřela dva roky po jeho smrti. Do mausolea byly jejich urny uloženy spolu. Umělci pokračovali na stavbě i po její smrti, částečně z úcty k Artemísie a Mausólovi, částečně kvůli slávě, kterou za dokončení mausolea očekávali. Hrobka měla výšku 41 metrů a byla bohatě zdobena. Zničila ji série zemětřesení a její trosky ležely stovky let netknuté, než je rozebrali křižáci, který zbytky našli a rozebrali v 15. století našeho letopočtu. Kamení využili k výstavbě hradu. Jednalo se o takový monument, že slovo „mauzoleum“ přešlo do jazyka jako označení pro hrobku na počest Mausóla.

Rhódský kolos

Rhódský kolos byla socha boha Helia u přístavu na ostrově Rhodos, vyrobená byla z bronzu. Bůh Helius byl považován za patrona Rhodosu. Socha vznikla mezi lety 292 a 280 před naším letopočtem. Helios dosáhl výšky přes 33 metrů a tyčil se nad přístavem. Dnešní Socha svobody je modelovaná právě podle něho. Socha bohužel přežila jen asi 56 let, než ji zničilo zemětřesení v roce 226 před naším letopočtem. Přes osm set let socha zůstala jako troska a stále sloužila jako atrakce. V roce 653 Rhodos dobyli Arabové a zbytky sochy odvezli, pravděpodobně ji posléze roztavili. V dřívějších textech byla socha popsána jako rozkročená nad přístavem tak, aby lodě proplouvaly mezi jejíma nohama, ovšem to by bylo fyzicky nemožné.

Maják na ostrově Faru

Alexandrijský maják stál na ostrově Faru od přibližně 280 před naším letopočtem. Maják byl vysoký mezi 117 a 134 metry a jeho světlo mohlo být vidět až 35 mil do daleko. Světlo majáku bylo tvořeno pomocí zrcadla – přes den odráželo sluneční paprsky, v noci plameny ohně. Maják nevypadal jako dnešní štíhlé stavby, pravděpodobně byl hranatý a připomínal spíše mrakodrapy z počátků dvacátého století. Na samotném vršku byla velká socha, pravděpodobně socha boha moře, Poseidona. Maják byl poškozen zemětřesením v roce 956 našeho letopočtu, poté 1303 a 1323. Do roku 1480 byl maják zcela zničen. Na místě majáku dnes stojí arabská pevnost Quait Bay Fort, na jejíž stavbu byl použit nějaký materiál z majáku.

Související

Více souvisejících

sedm divů světa Pyramidy historie Egypt Mausoleum

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy