Znáte ruské hrady? Kreml není pouze v Moskvě

Když se řekne hrad a Rusko, většina si představí pouze slavný Moskevský kreml, kterému se často říká prostě jenom Kreml. Toto slovo však obecně označuje ruské městské pevnosti, které často ohromí překrásnou architekturou. Slyšeli jste o některém z těchto ruských hradů?

Hrad svatého Michala

Tento hrad byl postaven v průběhu 18. století a je známý taky pod názvy Mikhailovský hrad či Strojírenský hrad (v originále инженерный замок). Jako sídlo jej využíval car Pavel I. Ruský. Z architektonického hlediska je zajímavý především tím, že každá z jeho stran je unikátní a liší se od těch ostatních. Jeho stavitelé byli ovlivněni francouzským klasicismem, italskou renesancí a gotikou.

Pevnost Ivangorod

Ivangorod je jeden z mála středověkých hradů v Rusku a vznikl v pozdní části 15. století. Největší kouzlo této stavby spočívá v nádherné scenérii, za kterou vděčí především řece Narvě. Účelem této pevnosti byla ochrana přístupu k moři.

Gdovský kreml

Tento hrad je už bohužel zříceninou. Stojí poblíž města Gdov, hned vedle řeky Gdovka. Pevnost byla postavena již ve 14. století, původně ze dřeva a hlíny. Na počátku 18. století pak prošla přestavbou. V průběhu svého života čelila mnoha útokům a obléhání.

Pevnost Izborsk

Izborsk je jedna z vůbec nejstarších pevností v západním Rusku. Podle většiny odhadů existuje již od 6. století. Později však byla zničena Řádem mečových bratří (Fratres militiae Christi) a nejstarší budova, která zde v současnosti stojí, pochází z roku 1330. Touto budovou je tzv Cibulová věž.

Hrad Koporje/Koporský kreml

Pevnost postavená původně ze dřeva ve 13. století byla zničena pouhý rok po svém dokončen. Na druhý pokus vznikl kamenný hrad, který stojí dodnes a je jednou z nejobdivuhodnějších středověkých zřícenin v Rusku.

Kolomenský kreml

Tento kreml je obrovský. Byl vztyčen v 16. století a obsahuje širokou paletu různých budov a to včetně věží, kostelů a klášterů. Původně měl 17 věží a dochovalo se jich k dnešnímu dni 7, za což si ale můžou sami Rusové.

Na přelomu 18. a 19. století ho začali místní obyvatelé rozebírat na materiál, podobně jako se to stalo jiným hradům v Rusku i u nás. Kompletní destrukci zabránila až autorita cara Mikuláše I., který destrukci pevnosti zakázal.

Moskevský kreml

Nejslavnější ze všech a bývá často znám pouze jako Kreml. Všichni vědí, kterým směrem obrátit hlavu, když se toto jméno vysloví. Stalo se také synonymem pro ruskou hlavu státu, která si jej zvolila za své sídlo. Obsahuje pět paláců, čtyři katedrál a zdi s věžemi, které obíhají celý areál

.Je to největší stále aktivní pevnost v Evropě. Až do konce 19. století byl Kreml natřený na bílo, aby se lépe zachovaly cihly, ze kterých je postaven. 

Kazaňský kreml

Jak sám název napovídá, tato překrásná stavba z bílého pískovce se nachází v Kazani. Od roku 2000 patří do seznamu světových dědictví UNESCO. Obsahuje mnoho starých budov, z nichž některé vznikly už v 16. století.

Suzdalský kreml

Tento budova je poblíž ruského města Suzdal a považuje se za jeho nejstarší součásti, byla postavena už v 10. století. Od roku 1992 také patří do světového dědictví UNESCO. Původní účel pevnosti v průběhu času stavba opustila a stala se především náboženským centrem obce.

Klášter Nilov

Poslední z našeho seznamu je klášter Nilov, který byl založen v roce 1594 na ostrově Stolobny. Místu dominuje překrásná architektura ve stylu neoklasicismu. Většina budov pochází z 18. a 19. století, ale základy těch nejstarších byly položeny už v 17. století. Tento klášter byl jeden z nejbohatších a největších klášterů v celé ruské říši. 

Ruské hrady hrady a zámky historie Rusko architektura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět

Donald Trump se po vítězství v prezidentských volbách rychle pustil do budování základů svého druhého funkčního období v Bílém domě. Jeho první týden po volbách přinesl jasný pohled na jeho priority, ale také šokoval mnohé ve Washingtonu i po celém světě, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy