Tunisko ustupuje od výstavby nových hotelů. Trendem je jiný druh ubytování

V Tunisku v posledních letech ustoupili od výstavby nových hotelů a zaměřili se na stavbu luxusních bytů. Zájem o ně mají především Tunisané, kteří žijí v zahraničí, a také Libyjci. Stávající hotely majitelé častěji rekonstruují, než aby je bourali a stavěli nové.

Rozvoj turismu v severoafrické zemi začal v 60. letech, řekla ČTK Kateřina Dušková za Tuniský národní úřad pro cestovní ruch.

Trend výstavby bytů vyšší úrovně s klimatizací a dalšími nadstandardními prvky začal podle Duškové zhruba před šesti lety a masivní rozvoj zaznamenal v posledních třech letech. Většina rozestavěných budov, které lze u oblíbených tuniských letovisek jako Monastir nebo Súsa nyní vidět, jsou právě luxusní byty.

Pro dovolenou Tunisko podle Duškové nabízí různé typy ubytování - od malých hotelů přes velké komplexy, které trhu dominují. Nejvíce je čtyř a pětihvězdičkových hotelů, fungují ovšem i tříhvězdičkové. Najít je možné hotely více zaměřené na dospělou klientelu nebo rodiny s dětmi. V zemi je podle Duškové 456 hotelů.

Kvůli pandemii covidu-19 byly tuniské hotely od 20. března zavřené a opět fungovat mohly začít s otevřením hranic od 27. června. V červenci byla podle Duškové otevřena zhruba polovina hotelů, v srpnu jejich počet stoupl až k 85 procentům.

Letošní sezonu zachraňují Tunisané, kteří i díky několika státním svátkům v místních hotelech tráví prodloužené víkendy od čtvrtka do neděle. Do země na dovolenou běžně nejvíce přijíždějí Alžířané a Libyjci, kteří podle statistik tvoří téměř polovinu všech zahraničních turistů. Kvůli epidemiologické situaci jim ale letos Tunisko vstup nepovoluje.

Tuniská vláda ve středu rozhodla, že se všichni turisté bez ohledu na zemi původu budou muset od 26. srpna prokázat při vstupu do země negativním testem na covid-19 s následnou minimálně sedmidenní karanténou, uvádí české ministerstvo zahraničí. Češi ale mohou do země bez testu cestovat v rámci organizované turistiky s cestovními kancelářemi a tedy bez individuálního programu.

Koronavirová krize zastihla tuniský cestovní ruch v době postupného oživování. Zřetelný propad zaznamenal po teroristických útocích islamistů před pěti lety. Při atentátu na muzeum Bárdá v centru tuniské metropole 18. března 2015 zahynulo 22 lidí, převážně zahraničních turistů. Tuniský mladík poté 26. června 2015 na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví asi deset kilometrů severně od města Súsa postřílel 38 lidí, z toho 30 Britů. K odpovědnosti za nejhorší teror v historii Tuniska se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Tuniská vláda reagovala výrazným zpřísněním bezpečnostních opatření.

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko cestování Hotely dovolená

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 11 minutami

před 44 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy