Tunisko ustupuje od výstavby nových hotelů. Trendem je jiný druh ubytování

V Tunisku v posledních letech ustoupili od výstavby nových hotelů a zaměřili se na stavbu luxusních bytů. Zájem o ně mají především Tunisané, kteří žijí v zahraničí, a také Libyjci. Stávající hotely majitelé častěji rekonstruují, než aby je bourali a stavěli nové.

Rozvoj turismu v severoafrické zemi začal v 60. letech, řekla ČTK Kateřina Dušková za Tuniský národní úřad pro cestovní ruch.

Trend výstavby bytů vyšší úrovně s klimatizací a dalšími nadstandardními prvky začal podle Duškové zhruba před šesti lety a masivní rozvoj zaznamenal v posledních třech letech. Většina rozestavěných budov, které lze u oblíbených tuniských letovisek jako Monastir nebo Súsa nyní vidět, jsou právě luxusní byty.

Pro dovolenou Tunisko podle Duškové nabízí různé typy ubytování - od malých hotelů přes velké komplexy, které trhu dominují. Nejvíce je čtyř a pětihvězdičkových hotelů, fungují ovšem i tříhvězdičkové. Najít je možné hotely více zaměřené na dospělou klientelu nebo rodiny s dětmi. V zemi je podle Duškové 456 hotelů.

Kvůli pandemii covidu-19 byly tuniské hotely od 20. března zavřené a opět fungovat mohly začít s otevřením hranic od 27. června. V červenci byla podle Duškové otevřena zhruba polovina hotelů, v srpnu jejich počet stoupl až k 85 procentům.

Letošní sezonu zachraňují Tunisané, kteří i díky několika státním svátkům v místních hotelech tráví prodloužené víkendy od čtvrtka do neděle. Do země na dovolenou běžně nejvíce přijíždějí Alžířané a Libyjci, kteří podle statistik tvoří téměř polovinu všech zahraničních turistů. Kvůli epidemiologické situaci jim ale letos Tunisko vstup nepovoluje.

Tuniská vláda ve středu rozhodla, že se všichni turisté bez ohledu na zemi původu budou muset od 26. srpna prokázat při vstupu do země negativním testem na covid-19 s následnou minimálně sedmidenní karanténou, uvádí české ministerstvo zahraničí. Češi ale mohou do země bez testu cestovat v rámci organizované turistiky s cestovními kancelářemi a tedy bez individuálního programu.

Koronavirová krize zastihla tuniský cestovní ruch v době postupného oživování. Zřetelný propad zaznamenal po teroristických útocích islamistů před pěti lety. Při atentátu na muzeum Bárdá v centru tuniské metropole 18. března 2015 zahynulo 22 lidí, převážně zahraničních turistů. Tuniský mladík poté 26. června 2015 na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví asi deset kilometrů severně od města Súsa postřílel 38 lidí, z toho 30 Britů. K odpovědnosti za nejhorší teror v historii Tuniska se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Tuniská vláda reagovala výrazným zpřísněním bezpečnostních opatření.

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko cestování Hotely dovolená

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 33 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy