léčba

med

Čím nahradit antibiotika? Vědci se obrací k potravině, kterou máme všichni doma

První zmínka o medu a jeho využívání lidmi dokládá jeskyní malba vytvořená před 8 000 lety ve východním Španělsku. Písemné záznamy ukazují, že med jako lidový lék používali v antické kultuře, ve Starověké Číně a je zachováno 147 lékařských receptů s medem ze Starověkého Egypta. Nová studie naznačila, že med je i po tisíciletí stále vhodnější alternativou léčby u některých onemocnění než antibiotika.
Ilustrační foto.

Vědci představili novou vakcínu proti tuberkulóze, může být průlomová

Vědci na světové pneumologické konferenci v jihoindickém Hajdarábádu dnes představili vakcínu, která by mohla znamenat obrat v celosvětovém tažení proti tuberkulóze (TBC) a poskytnou lidem dlouhodobou ochranu. Ačkoliv se úvodní zkoušky ukázaly jako úspěšné, uvedení očkovací látky na trh ještě několik let potrvá, poznamenal portál BBC.
MUDr. David Belada, Ph.D. Zástupce přednosty pro léčebnou péči na 4. Interní hematologické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové Rozhovor

Lymfomy a leukémie: My hematologové neradi hovoříme o „rakovině krve“, říká lékař. Jeho rady vám mohou zachránit život

ROZHOVOR - Lymfomy v četnosti výskytu mezi Čechy zaujímají páté místo hned po nádorech tlustého střeva, plic, prsu a dělohy. Není tedy radno toto onemocnění podceňovat. Specifická prevence bohužel neexistuje a nelehké je rozpoznat symptomy. „Ani u agresivních lymfomů totiž většinou bolest nemusíme pozorovat,“ říká pro EuroZprávy.cz primář MUDr. David Belada, Ph.D., který působí na IV. Interní hematologické klinice FN Hradec Králové.
Krevní buňky

Genová léčba hemofilie může být dostupná za 10 let, zaznělo na konferenci v Praze

Genová terapie pro léčbu hemofilie může být podle odborníků dostupná odhadem asi za deset a více let. Pacienti by si díky ní nemuseli každých pár dní píchat injekce s faktorem krevní srážlivosti, který jim kvůli nemoci chybí. Léčba by působila i několik let. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci k odbornému kongresu Evropské asociace pro hemofilii a příbuzné choroby, který Praha hostí.
Ilustrační foto

Diagnostika rakoviny z krve? Nový objev českých vědců může zachraňovat životy

Jednomu z nejzrádnějších typů rakoviny možná přišli na kloub čeští vědci. Jejich výzkum by měl usnadnit diagnostiku nádorového onemocnění slinivky břišní, které je zpravidla smrtelné. Nová analytická metoda, kterou vyvinul tým z pardubické univerzity, se chlubí vysokou přesností. Její převedení do praxe však závisí především na penězích.
lékaři

Barbarské léčebné postupy? Některé dodnes zachraňují životy

V poslední době se do módy dostává vše staré, medicína je ale jedno z odvětví, kde se lidstvo snaží objevovat stálé nové a nové věci, využívat nejmodernější technologie a zlepšit tak zdraví lidí. Nicméně i tak se někdy používají lékařské postupy, které byste tipovali, že se naposledy použily ve středověku. Pojďte se podívat na sedm z nich, jak si je připravil server Live Science.
Protonová léčba

Dá se rakovina zcela vyléčit? Nádor může na svou příležitost čekat dlouhé roky

Pokud je někdo diagnostikován s rakovinou, rozhodně to není ta nejlepší zpráva, kterou člověk může slyšet. Pacienta čekají dlouhé léčebné procedury včetně namáhavé chemoterapie, někdy se ale může zdát, že svou nemoc porazil. Opak je však pravdou. Nádorové onemocnění se může vrátit i po 15 letech, kdy předstírala spánek, tvrdí nová studie.
Vejcem teď budou léčit japonští vědci pacienty se sklerózou a rakovinou, ilustrační foto.

Slepice snáší "zázračná" vejce, dokáží léčit i rakovinu

Tokio - Genetická modifikace se lidem vyplácí, japonští vědci trochu upravili slepici, aby jim začala snášet léčivá vajíčka. Tyto plody pak obsahují substance, které se používají v léčbě rakoviny. Vědci si slibují, že jejich výzkum ušetří ve zdravotnictví miliony, které se vynakládají na léčbu nemocných.
Zdravotnictví, ilustrační fotografie

"Pero" budoucnosti: Během několika vteřin zjistí rakovinu

Britští vědci ve spolupráci s kolegy z Texasu přišli se zajímavým vynálezem - zařízení vzhledově podobné obyčejnému peru diagnostikuje během 10 vteřin výskyt rakoviny. Pokud budou i budoucí experimenty úspěšné, usnadní tato technologie práci chirurgům po celém světě.
Vědci simulují, jak by proces aplikace vypadal

Zázračná technologie léčí pouhým dotekem. První testy dopadly úspěšné

Přelomový objev se povedl vědeckému týmu týmu z univerzity v americkém Ohiu. Výzkumníci vyvinuli nové zařízení, které by mělo vyrobit nové buňky přímo v těle pacienta. Taková technologie by mohla otevřít nové možnosti léčení a úplně změnit svět z medicíny. Jedním z prvních velkých úspěchů by mohlo být léčení Alzheimerovy choroby.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy