Diagnostika rakoviny z krve? Nový objev českých vědců může zachraňovat životy

Jednomu z nejzrádnějších typů rakoviny možná přišli na kloub čeští vědci. Jejich výzkum by měl usnadnit diagnostiku nádorového onemocnění slinivky břišní, které je zpravidla smrtelné. Nová analytická metoda, kterou vyvinul tým z pardubické univerzity, se chlubí vysokou přesností. Její převedení do praxe však závisí především na penězích.

Rakovina slinivky břišní je typem rakoviny s vůbec nejhorší prognózou přežití, protože včasná stádia této nemoci jsou bezpříznaková. Když se symptomy nemoci konečně projeví, většinou je už příliš pozdě na jakýkoliv úspěšný zásah lékařů.

Výzkum týmu z chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice se soustředil hned na čtyři druhy rakoviny. Novými metodami lipidomické analýzy tělních tekutin, převážně pak krve, prošlo kolem tisícovky vzorků. Vědci se mohou pochlubit více než 90% přesností metod při snaze rozlišit zdravé dobrovolníky od lidí s rakovinou.

Nejlepších výsledků tým dosáhl právě u rakoviny slinivky břišní. Nyní se pokusí metodu převést do klinické praxe, kde by posloužila ke screeningu rizikových skupin lidí. V případě zachycení nemoci v časném stadiu by se šance na přežití s velkou pravděpodobností zvýšila.

Jak konstatuje šéf týmu Michal Holčapek, půjde o velmi složitou a dlouhou cestu. Záležet bude hlavně na získání potřebných finančních prostředků. „Vůbec si netroufám odhadnout, jestli vůbec a kdy se podaří uvést naše řešení do klinické praxe,“ uvádí pardubický chemik v rozhovoru na webových stránkách univerzity.

„Mým snem je zažít situaci, kdy naše metoda pomůže zachytit nemocného a lékaři mu díky tomu budou schopni poskytnout léčbu, která zachrání či výrazně prodlouží život,“ říká Holčapek.

Podle Holčapkova názoru však Česká republika v převádění vědeckých výsledků do praxe ve srovnání se zahraničím spíše zaostává. „Často se stává, že jsou patentovány věci, které mají jen malou šanci dojít až k praktické realizaci. Takovéto „vynálezy“ nemají velký význam kromě ohodnocení autora při akademickém hodnocení, což ale není smysl patentové ochrany,“ konstatuje.

Než dojde k uplatnění výsledků v praxi, uplyne podle jeho slov často „děsivě dlouhá“ doba. „Když jsme procházeli konkurenční patenty na biomarkery rakoviny, zjistili jsme, že doba od podání patentu do přijetí může být delší než sedm let, což i mě překvapilo. A to se vůbec nemluví o tom, jak dlouhá cesta může být ke komerční realizaci vynálezu,“ popisuje Holčapek.

Jeho tým nyní spolupracuje s univerzitním Centrem transferu technologií, které pomáhá s převedením výsledků výzkumu do praxe. Holčapek je s ním v každodenním kontaktu, centrum mu pomáhá s ochranou duševního vlastnictví a komerčními aktivitami. „Jsou to oblasti, se kterými jsem, možná jako řada jiných vědců, měl do letoška naprosto nulové zkušenosti,“ dodává.

European Cancer Observatory se v Evropě v současnosti eviduje více než 103 000 lidí s rakovinou slinivky břišní. V České republice ročně onemocní téměř 2 500 osob. Devadesát pět procent pacientů přitom umírá do 5 let od diagnostiky, často však v ještě kratší době. Pomoci by mohl právě účinnější screening nemoci.

Související

Více souvisejících

rakovina lékaři věda Univerzita Pardubice léčba Česká republika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 26 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy