Jednomu z nejzrádnějších typů rakoviny možná přišli na kloub čeští vědci. Jejich výzkum by měl usnadnit diagnostiku nádorového onemocnění slinivky břišní, které je zpravidla smrtelné. Nová analytická metoda, kterou vyvinul tým z pardubické univerzity, se chlubí vysokou přesností. Její převedení do praxe však závisí především na penězích.
Rakovina slinivky břišní je typem rakoviny s vůbec nejhorší prognózou přežití, protože včasná stádia této nemoci jsou bezpříznaková. Když se symptomy nemoci konečně projeví, většinou je už příliš pozdě na jakýkoliv úspěšný zásah lékařů.
Výzkum týmu z chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice se soustředil hned na čtyři druhy rakoviny. Novými metodami lipidomické analýzy tělních tekutin, převážně pak krve, prošlo kolem tisícovky vzorků. Vědci se mohou pochlubit více než 90% přesností metod při snaze rozlišit zdravé dobrovolníky od lidí s rakovinou.
Nejlepších výsledků tým dosáhl právě u rakoviny slinivky břišní. Nyní se pokusí metodu převést do klinické praxe, kde by posloužila ke screeningu rizikových skupin lidí. V případě zachycení nemoci v časném stadiu by se šance na přežití s velkou pravděpodobností zvýšila.
Jak konstatuje šéf týmu Michal Holčapek, půjde o velmi složitou a dlouhou cestu. Záležet bude hlavně na získání potřebných finančních prostředků. „Vůbec si netroufám odhadnout, jestli vůbec a kdy se podaří uvést naše řešení do klinické praxe,“ uvádí pardubický chemik v rozhovoru na webových stránkách univerzity.
„Mým snem je zažít situaci, kdy naše metoda pomůže zachytit nemocného a lékaři mu díky tomu budou schopni poskytnout léčbu, která zachrání či výrazně prodlouží život,“ říká Holčapek.
Podle Holčapkova názoru však Česká republika v převádění vědeckých výsledků do praxe ve srovnání se zahraničím spíše zaostává. „Často se stává, že jsou patentovány věci, které mají jen malou šanci dojít až k praktické realizaci. Takovéto „vynálezy“ nemají velký význam kromě ohodnocení autora při akademickém hodnocení, což ale není smysl patentové ochrany,“ konstatuje.
Než dojde k uplatnění výsledků v praxi, uplyne podle jeho slov často „děsivě dlouhá“ doba. „Když jsme procházeli konkurenční patenty na biomarkery rakoviny, zjistili jsme, že doba od podání patentu do přijetí může být delší než sedm let, což i mě překvapilo. A to se vůbec nemluví o tom, jak dlouhá cesta může být ke komerční realizaci vynálezu,“ popisuje Holčapek.
Jeho tým nyní spolupracuje s univerzitním Centrem transferu technologií, které pomáhá s převedením výsledků výzkumu do praxe. Holčapek je s ním v každodenním kontaktu, centrum mu pomáhá s ochranou duševního vlastnictví a komerčními aktivitami. „Jsou to oblasti, se kterými jsem, možná jako řada jiných vědců, měl do letoška naprosto nulové zkušenosti,“ dodává.
European Cancer Observatory se v Evropě v současnosti eviduje více než 103 000 lidí s rakovinou slinivky břišní. V České republice ročně onemocní téměř 2 500 osob. Devadesát pět procent pacientů přitom umírá do 5 let od diagnostiky, často však v ještě kratší době. Pomoci by mohl právě účinnější screening nemoci.
Související

Karel III. musel do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny

Princezna Kate proti rakovině. Svět oběhly nové snímky, které pořídil malý Louis
rakovina , lékaři , věda , Univerzita Pardubice , léčba , Česká republika
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
před 1 hodinou

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
před 2 hodinami

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
před 2 hodinami

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
před 3 hodinami

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
před 4 hodinami

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
před 4 hodinami

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
před 5 hodinami

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
před 5 hodinami

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
před 6 hodinami

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
před 8 hodinami

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
před 9 hodinami

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
před 9 hodinami

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
před 10 hodinami

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
před 11 hodinami

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
před 11 hodinami

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
před 12 hodinami

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
před 13 hodinami

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
před 14 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
včera
Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
Tragická nehoda se v pondělí odpoledne stala u Osové Bítýšky na Žďársku na Vysočině. Srážku dodávky s osobním automobilem nepřežili dva lidé. Další dvě osoby utrpěly zranění. Příčina události je předmětem policejního vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě