Jednomu z nejzrádnějších typů rakoviny možná přišli na kloub čeští vědci. Jejich výzkum by měl usnadnit diagnostiku nádorového onemocnění slinivky břišní, které je zpravidla smrtelné. Nová analytická metoda, kterou vyvinul tým z pardubické univerzity, se chlubí vysokou přesností. Její převedení do praxe však závisí především na penězích.
Rakovina slinivky břišní je typem rakoviny s vůbec nejhorší prognózou přežití, protože včasná stádia této nemoci jsou bezpříznaková. Když se symptomy nemoci konečně projeví, většinou je už příliš pozdě na jakýkoliv úspěšný zásah lékařů.
Výzkum týmu z chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice se soustředil hned na čtyři druhy rakoviny. Novými metodami lipidomické analýzy tělních tekutin, převážně pak krve, prošlo kolem tisícovky vzorků. Vědci se mohou pochlubit více než 90% přesností metod při snaze rozlišit zdravé dobrovolníky od lidí s rakovinou.
Nejlepších výsledků tým dosáhl právě u rakoviny slinivky břišní. Nyní se pokusí metodu převést do klinické praxe, kde by posloužila ke screeningu rizikových skupin lidí. V případě zachycení nemoci v časném stadiu by se šance na přežití s velkou pravděpodobností zvýšila.
Jak konstatuje šéf týmu Michal Holčapek, půjde o velmi složitou a dlouhou cestu. Záležet bude hlavně na získání potřebných finančních prostředků. „Vůbec si netroufám odhadnout, jestli vůbec a kdy se podaří uvést naše řešení do klinické praxe,“ uvádí pardubický chemik v rozhovoru na webových stránkách univerzity.
„Mým snem je zažít situaci, kdy naše metoda pomůže zachytit nemocného a lékaři mu díky tomu budou schopni poskytnout léčbu, která zachrání či výrazně prodlouží život,“ říká Holčapek.
Podle Holčapkova názoru však Česká republika v převádění vědeckých výsledků do praxe ve srovnání se zahraničím spíše zaostává. „Často se stává, že jsou patentovány věci, které mají jen malou šanci dojít až k praktické realizaci. Takovéto „vynálezy“ nemají velký význam kromě ohodnocení autora při akademickém hodnocení, což ale není smysl patentové ochrany,“ konstatuje.
Než dojde k uplatnění výsledků v praxi, uplyne podle jeho slov často „děsivě dlouhá“ doba. „Když jsme procházeli konkurenční patenty na biomarkery rakoviny, zjistili jsme, že doba od podání patentu do přijetí může být delší než sedm let, což i mě překvapilo. A to se vůbec nemluví o tom, jak dlouhá cesta může být ke komerční realizaci vynálezu,“ popisuje Holčapek.
Jeho tým nyní spolupracuje s univerzitním Centrem transferu technologií, které pomáhá s převedením výsledků výzkumu do praxe. Holčapek je s ním v každodenním kontaktu, centrum mu pomáhá s ochranou duševního vlastnictví a komerčními aktivitami. „Jsou to oblasti, se kterými jsem, možná jako řada jiných vědců, měl do letoška naprosto nulové zkušenosti,“ dodává.
European Cancer Observatory se v Evropě v současnosti eviduje více než 103 000 lidí s rakovinou slinivky břišní. V České republice ročně onemocní téměř 2 500 osob. Devadesát pět procent pacientů přitom umírá do 5 let od diagnostiky, často však v ještě kratší době. Pomoci by mohl právě účinnější screening nemoci.
Související

Mrazivá zpověď mladíka, jemuž se vrátila rakovina. Příběh zasáhl celé Česko

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
rakovina , lékaři , věda , Univerzita Pardubice , léčba , Česká republika
Aktuálně se děje
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
včera
Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák