Diagnostika rakoviny z krve? Nový objev českých vědců může zachraňovat životy

Jednomu z nejzrádnějších typů rakoviny možná přišli na kloub čeští vědci. Jejich výzkum by měl usnadnit diagnostiku nádorového onemocnění slinivky břišní, které je zpravidla smrtelné. Nová analytická metoda, kterou vyvinul tým z pardubické univerzity, se chlubí vysokou přesností. Její převedení do praxe však závisí především na penězích.

Rakovina slinivky břišní je typem rakoviny s vůbec nejhorší prognózou přežití, protože včasná stádia této nemoci jsou bezpříznaková. Když se symptomy nemoci konečně projeví, většinou je už příliš pozdě na jakýkoliv úspěšný zásah lékařů.

Výzkum týmu z chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice se soustředil hned na čtyři druhy rakoviny. Novými metodami lipidomické analýzy tělních tekutin, převážně pak krve, prošlo kolem tisícovky vzorků. Vědci se mohou pochlubit více než 90% přesností metod při snaze rozlišit zdravé dobrovolníky od lidí s rakovinou.

Nejlepších výsledků tým dosáhl právě u rakoviny slinivky břišní. Nyní se pokusí metodu převést do klinické praxe, kde by posloužila ke screeningu rizikových skupin lidí. V případě zachycení nemoci v časném stadiu by se šance na přežití s velkou pravděpodobností zvýšila.

Jak konstatuje šéf týmu Michal Holčapek, půjde o velmi složitou a dlouhou cestu. Záležet bude hlavně na získání potřebných finančních prostředků. „Vůbec si netroufám odhadnout, jestli vůbec a kdy se podaří uvést naše řešení do klinické praxe,“ uvádí pardubický chemik v rozhovoru na webových stránkách univerzity.

„Mým snem je zažít situaci, kdy naše metoda pomůže zachytit nemocného a lékaři mu díky tomu budou schopni poskytnout léčbu, která zachrání či výrazně prodlouží život,“ říká Holčapek.

Podle Holčapkova názoru však Česká republika v převádění vědeckých výsledků do praxe ve srovnání se zahraničím spíše zaostává. „Často se stává, že jsou patentovány věci, které mají jen malou šanci dojít až k praktické realizaci. Takovéto „vynálezy“ nemají velký význam kromě ohodnocení autora při akademickém hodnocení, což ale není smysl patentové ochrany,“ konstatuje.

Než dojde k uplatnění výsledků v praxi, uplyne podle jeho slov často „děsivě dlouhá“ doba. „Když jsme procházeli konkurenční patenty na biomarkery rakoviny, zjistili jsme, že doba od podání patentu do přijetí může být delší než sedm let, což i mě překvapilo. A to se vůbec nemluví o tom, jak dlouhá cesta může být ke komerční realizaci vynálezu,“ popisuje Holčapek.

Jeho tým nyní spolupracuje s univerzitním Centrem transferu technologií, které pomáhá s převedením výsledků výzkumu do praxe. Holčapek je s ním v každodenním kontaktu, centrum mu pomáhá s ochranou duševního vlastnictví a komerčními aktivitami. „Jsou to oblasti, se kterými jsem, možná jako řada jiných vědců, měl do letoška naprosto nulové zkušenosti,“ dodává.

European Cancer Observatory se v Evropě v současnosti eviduje více než 103 000 lidí s rakovinou slinivky břišní. V České republice ročně onemocní téměř 2 500 osob. Devadesát pět procent pacientů přitom umírá do 5 let od diagnostiky, často však v ještě kratší době. Pomoci by mohl právě účinnější screening nemoci.

Související

Více souvisejících

rakovina lékaři věda Univerzita Pardubice léčba Česká republika

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

před 5 hodinami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 6 hodinami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 8 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 9 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 9 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 11 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 12 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 13 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 14 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé

Tragická nehoda se v pondělí odpoledne stala u Osové Bítýšky na Žďársku na Vysočině. Srážku dodávky s osobním automobilem nepřežili dva lidé. Další dvě osoby utrpěly zranění. Příčina události je předmětem policejního vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy