V poslední době se do módy dostává vše staré, medicína je ale jedno z odvětví, kde se lidstvo snaží objevovat stálé nové a nové věci, využívat nejmodernější technologie a zlepšit tak zdraví lidí. Nicméně i tak se někdy používají lékařské postupy, které byste tipovali, že se naposledy použily ve středověku. Pojďte se podívat na sedm z nich, jak si je připravil server Live Science.
Léčba včelím jedem
Léčba, kdy se lidé dobrovolně nechávají bodat včelami, nebo si jejich jed podávají injekčně, se datuje do dob starověkého Řecka, kdy jej používal sám Hippokrates. Věřil, že jejich jed má léčivé účinky a pomáhá při léčbě artritidy.
Studie z roku 2016 tvrdí, že včelí jed obsahuje melittin, který má protizánětlivé účinky. A i když je u několika nemocí považován za jeden z druhů léčby, stále není včelí jed oficiálně uznán jako lék, protože chybí vědecké testy.
Hojení ran pomocí larev
I když se může zdát, že tenhle způsob léčby je starý, ve skutečnosti je to používané jen zhruba něco málo přes sto let. Léčba spočívá v aplikaci larvy much na ránu. V roce 2004 FDA vydala povolení pro prodej larv na léčení.
Mají pomáhat k vředům na nohách, proleženinám, chronickým bércovým vředům a akutním popáleninám. S rozšíření antibiotik už se od této metody ustoupilo, ale pomalu se vrací v 21. století, protože si lidé začínají vytvářet odolnost proti antibiotikům.
Používání pijavic při pouštění žilou
Pravděpodobně nejznámější léčebný postup v tomto seznamu. Pouštění žilou se datuje až do starověku. Pijavice dokáže extrahovat značný objem krve z místa chirurgického zákroku v krátkém čase.
FDA schválila používání pijavic pro stav zvaný žilní kongesce, což je termín, který označuje, když se krev z určité oblasti těla nemůže pumpovat zpátky do srdce.
Elektrokonvulzivní terapie
I když se nepovažuje za starověký, protože byla terapie vyvinuta v 30. letech minulého století, získala si pověst jako barbarský léčebný postup. Terapie je velmi dobře zachycena ve filmu Miloše Formana, Přelet nad kukaččím hnízdem.
Dříve byla známa jako elektrošoková, nebo jen krátce léčba šokem. Lékaři pouští pacientovi elektrický proud, který prochází skrz mozek. Dříve se používala nehumánním způsobem s vysokými dávkami elektřiny a bez anestezie. Dnes už se používá pouze k léčbě těžké deprese, a to v celkové anestezii.
Lobotomie
Hodně kontroverzní chirurgická léčba, která se používala k léčbě schizofrenie, maniakální deprese a bipolární poruchy. V klasické formě se používala až do konce 50. let minulého století.
S příchodem antipsychotik už nadále nebyla lobotomie potřeba. V posledních letech se ale v některých nemocnicích rozšířily operace mozku, které jsou stejně kontroverzní, jako lobotomie. Léči se nimi těžké případy obsedantně-kompulzivních poruch. Během operace lékaři zničí malou část mozkové tkáně.
Obsidiánové skalpely u operací
Už v době kamenné se používal obsidián k vrtání do lebek. Naši předci už jej v té době dokázali extrémně naostřit. Skalpel z obsidiánu se používá při některých operacích dodnes. Oproti nerezovým, jsou ale hodně drahé.
Jsou až 100x ostřejší než nerezavějící ocel a podle některých studií se řezy obsidiánovým skalpelem hojí lépe, než nerezovým. Jizvy by také měly být menší. Hlavní problém kromě ceny je pak s jeho křehkostí, může se velmi lehce roztříštit a dostat se tak do rány.
Trepanace
Jedná se o nejstarší známý chirurgický zákrok a sahá až do doby kamenné. Dochází přitom k proražení lebky a vytvoření otvoru v ní. V dávných dobách lidé věřili, že trepanací zbaví osoby zlých duchů a vyléčí tím tak bolesti hlavy a další nemoci.
Dnešní verze trepanace se provádí z jiných důvodů, hlavně kvůli zastavení vnitřního krvácení, pomáhá zmírnit nitrolební tlak. Existuje ale malá šance, že se může při zákroku poranit mozek.
Související

Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?

Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , lékaři , věda , léčba
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
před 53 minutami

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
před 1 hodinou

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
před 2 hodinami

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
před 2 hodinami

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
před 3 hodinami

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
před 4 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
včera

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
včera

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem
včera

Kometa Brno je zpátky na extraligovém trůnu. Postava pomohl k triumfu čistým kontem
včera

RECENZE: Tuctová adaptace videohry Until Dawn. Recyklovaný horor děsí do prázdna
včera

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
včera

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
včera

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
včera

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
včera

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
včera

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
včera

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
včera

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
včera
Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.
Zdroj: Libor Novák