Užíváme antibiotika špatně? Všichni zřejmě děláme jednu velkou chybu, která se nám může vymstít

Už dlouho se mluví o tom, že svět čelí globální zdravotní hrozbě kvůli antimikrobiální rezistenci. Nadměrné užívání antibiotik je považováno za závažné nebezpečí, které zvyšuje šanci, že si bakterie vyvinou schopnost překonat i naše nejlepší léky. Podle vědců lidé v tomto směru dělají jednu zásadní chybu.

Pacienti, kteří podstupují léčbu antibiotiky, jsou běžně svým lékařem nabádáni, že by měli podstoupit celou léčbu – tedy dobrat všechny léky, a to i když se cítí lépe třeba už v polovině léčby. Tradičně se totiž říká, že pokud léky sami vysadíte, bakterie se mohou přemístit a vyvinout si rezistenci.

Je to ale v rozporu s tím, co teď tvrdí vědci. Podle nich tato rada způsobí, že jsou pacienti vystaveni působení antibiotik zbytečně dlouhou dobu a navíc tím praktičtí lékaři sami podporují nadměrné užívání antibiotik, uvádí server IFL Science. Profesor Martin Llewelyn, který se specializuje na léčbu infekčních onemocnění, a jeho kolegové tvrdí, že tato rada je opravdu špatná.

Ve své analýze, kterou zveřejnil The British Medicin Journal, uvádějí, že „myšlenka, že brzké zastavení antibiotické léčby povzbudí rezistenci na antibiotika, není podložena důkazy, zatímco užívání antibiotik po dobu delší než je nutné zvyšuje riziko rezistence.“

Analýza ale podle nich vyžaduje další výzkum, který by přesně zkoumal to, jaký dopad na pacienty bude mít, když antibiotika vysadí, jakmile se budou cítit dobře. Existují totiž určité infekce, kde by léky měly být určitě používány po delší dobu – jde například o tuberkulózu. Zároveň ale existuje mnoho případů, kdy je užívání menšího množství antibiotik lepší.

„Vždycky jsem si myslel, že je nelogické tvrdit, že zastavení antibiotické léčby předčasně podporuje vznik rezistentních organismů,“ říká předseda Britské společnosti pro imunologii Peter Openshaw, který do této analýzy nebyl zapojen. „Tato stručná, ale autoritativní analýza podporuje myšlenku, že antibiotika mohou být užívána úsporněji, a poukazuje na to, že důkazy o dlouhodobé léčbě jsou v nejlepším případě nevýrazné,“ dodal.

Vědci také uvádějí, že ideální dobu, po kterou by měl nemocný užívat antibiotika, se liší. Tato doba je ovlivněna tím, jak účinný je váš imunitní systém, roli hraje i to, jaká antibiotika jste užívali v minulosti. Každopádně byste měli vždy poslouchat, co doporučuje váš lékař, radí server. „V ideálním případě by měly existovat klinické studie, které by určovaly trvání léčby, ale mezitím by mělo být na lékaři, aby doporučil, jak dlouho je třeba pokračovat v léčbě," dodal Openshaw.

Profesor Llewelyn na závěr konstatuje: „Vzdělávání veřejnosti o antibiotikách by mělo zdůraznit skutečnost, že odolnost vůči antibiotikům je primárně důsledkem nadužívání antibiotik. Veřejnost by měla být povzbuzována, aby si uvědomovala, že antibiotika jsou drahocenný a konečný přírodní zdroj, který by měl být zachován.“

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika viry a bakterie léčba lékaři věda léky nemoci

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy