Zázračná technologie léčí pouhým dotekem. První testy dopadly úspěšné

Přelomový objev se povedl vědeckému týmu týmu z univerzity v americkém Ohiu. Výzkumníci vyvinuli nové zařízení, které by mělo vyrobit nové buňky přímo v těle pacienta. Taková technologie by mohla otevřít nové možnosti léčení a úplně změnit svět z medicíny. Jedním z prvních velkých úspěchů by mohlo být léčení Alzheimerovy choroby.

Nová lékařská technologie je na světě. Pokud se podaří potvrdit její využitelnost na lidech, půjde o přelomový objev. Novinka se jmenuje Tissue Nanotransfection (TNT) - tedy tkáňová nanotransfekce (transfekce = přenos DNA do buněk, pozn. red.). A buňky jsou v tomto případě klíčové.

Novinka spočívá v umístění nanotechnologického čipu na kůži pacienta. Pomocí drobného elektrického výboje by pak čip měl převést jeden typ buňky na jiný. Celá procedura je neinvazivní, to znamená, že nedojde k žádné operaci. Vše vyřeší jeden "magický" dotek.

„Díky využití naší převratné nanotechnologie mohou být zraněné či nemocné orgány nahrazeny,“ tvrdí spoluautor studie Chandan Sen. „Ukázali jsme, že kůže je plodné místo, ve kterém můžeme pěstovat části jakéhokoliv orgánu, který přestává fungovat,“ je přesvědčený Sen.

Na testování na lidech se zatím ještě čeká, ale už se prokázala jeho funkčnost na myších a prasatech. V případě myši to bylo zranění nohy, které zásadně omezovalo průtok krve končetinou. Čip pomohl zvířeti opravit cévy a noha byla do dvou týdnů zachráněna. V jiném případě pomohl s regenerací mozkových buněk myši po mrtvici.

„Čip má v sobě specifický genetický kód ve formě DNA či RNA, který při aplikaci na buňky mění jejich původní strukturu a funkci na struktury a funkce potřebné k léčbě zranění,“ vysvětlil novou technologii časopis Medical News Today. 

Podle výzkumníků byla léčba zatím úspěšná v 98% případů. Výhodou je, že pacient nemusí nosit čip s sebou. Stačí ho na pár sekund přiložit ke kůži. Tým tvrdí, že byl sám překvapen, jak dobře vše zafungovalo.

Pěstování mozkových buněk pod kůží

Potenciál nové technologie je obrovský. Mohla by pomáhat s léčbou zraněné tkáně či možná dokonce i obnovit funkci stárnoucí tkáně v orgánech, cévách a nervových buňkách. Teoreticky je také možné pomoci novinky pěstovat mozkové buňky pod kůží člověka. Přímo pod "dozorem" vlastního imunitního systému toho, kdo je potřebuje.

To znamená, že nově vypěstované buňky by mohly být použity k léčení nemocí jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, které jsou v současné době neléčitelné a lékaři pouze zmírňují utrpení nemocných. Buňky vypěstované přímo na těle pacienta by přitom imunitní systém neodmítal a to by dalo větší šanci na to, že léčba zabere.

„S touto technologii můžeme přeměnit kožní buňky na jakýkoliv element jakéhokoliv orgánu jedním dotekem. Proces trvá méně než sekundu, je neinvazivní a hned po zákroku můžete odejít,“ představil Sen. Můžeme jen doufat, že se novou technologii podaří co nejdříve představit pro praktické a široké využití. 

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek čipy nanotechnologie léčba alzheimerova nemoc

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 3 hodinami

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy