"Pero" budoucnosti: Během několika vteřin zjistí rakovinu

Britští vědci ve spolupráci s kolegy z Texasu přišli se zajímavým vynálezem - zařízení vzhledově podobné obyčejnému peru diagnostikuje během 10 vteřin výskyt rakoviny. Pokud budou i budoucí experimenty úspěšné, usnadní tato technologie práci chirurgům po celém světě.

Podle výzkumného centra univerzity v Texasu pomůže pero lékařům rychleji a přesněji odhalit nádor. Po jeho vyjmutí zařízení ještě zkontroluje, zda nezůstaly v těle některé napadené buňky. Ty by se totiž mohly rychle rozmnožit a pacienta by onemocnění postihlo znovu. Testy s 253 vzorky prokázaly, že technologie je přesná v 96 procentech případů.

Rakovinové buňky mají odlišnou strukturu než ty zdravé, a tohle využívá právě The MasSpec Pen, jak je zařízení nazýváno. Postižené buňky totiž neustále rostou a rozšiřují se, jejich vnitřní chemie je zcela odlišná od zdravé tkáně. Pokud mají lékaři podezření na nádor, pak odeberou vzorek, který přiloží k hlavici. Pero vypustí kapičku upravené vody, která přiláká napadené buňky a kapka se potom vysaje zpět pro analýzu.

Stroj se vloží do spektrometru, který je schopný zkoumat až tisíc buněk za sekundu. Lékaři tak hned zjistí, zda se jedná o nádor nebo zdravou tkáň. "Nejlepší na tom je, jak jasně splňuje klinické potřeby," uvedla Livia Eberlin z výzkumného týmu. Podle jejích slov je nástroj elegantní, snadno použitelný, a jeho výroba snadná. Velmi brzo by ho mohli mít k dispozici lékaři po celém světě.

Technologie bude testována ještě nejméně rok. Zatímco vyrobit pero není nákladné, to samé ale neplatí pro doprovodný spektrometr, který je momentálně masivním zařízením. Vědci budou muset zapracovat na jeho zmenšení. Lékaři trvají na tom, že nové technologie mají za úkol zlepšit přesnost stávajících technik, umožnit rychlejší a bezpečnější operace. Zázračné pero splňuje všechny tři podmínky.

Související

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

Více souvisejících

rakovina léčba krev výzkum věda

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy