Vědci na světové pneumologické konferenci v jihoindickém Hajdarábádu dnes představili vakcínu, která by mohla znamenat obrat v celosvětovém tažení proti tuberkulóze (TBC) a poskytnou lidem dlouhodobou ochranu. Ačkoliv se úvodní zkoušky ukázaly jako úspěšné, uvedení očkovací látky na trh ještě několik let potrvá, poznamenal portál BBC.
Vysoce nakažlivé onemocnění, kterému každoročně podlehnou 1,5 milionu lidí, způsobují mykobakterie. Léčba je stále komplikovanější kvůli antibiotické rezistenci. Očkování je v současné době možné vakcínou BCG, která v Česku není povinná a která je určena především pro rizikové skupiny. Problematická u BCG je její účinnost, která se v závislosti na studiích pohybuje kolem 80 procent.
Nově vyvíjená vakcína je sestavena z proteinů bakterie, což vyvolává imunitní reakci. Vědci na konferenci oznámili, že už prošli kritickou fází klinických testů a že látka byla vyzkoušena na více než 3500 dospělých v Jihoafrické republice, Keni a Zambii, tedy zemích, které se s tuberkulózou potýkají.
Odborník na TBC David Lewinsohn v rozhovoru s BBC řekl, že připravovaná vakcína je přelomová. "Pozoruhodné je, že je efektivní i u dospělých, kteří už byli infikováni bakterií Mycobacterium tuberculosis, která tuberkulózu způsobuje," řekl. Poznamenal, že většina lidí infikovaných touto bakterií nakonec tuberkulózou neonemocní, což vede k názoru, že infekce souvisí s určitým stupněm ochrany, vakcína pak přirozenou imunitu posiluje.
Lewinsohn očekává, že vakcínu ještě musejí prověřit rozsáhlejší testy. Odhaduje ale, že dostupná by mohla být do roku 2028.
Světová zdravotnická organizace (WHO) si za cíl mezi lety 2015 a 2035 dala snížení nových případů TBC o 90 procent a počet úmrtí o 95 procent. Informace WHO za rok 2018 udávají, že tuberkulózou onemocnělo asi deset milionů lidí.
Kritická je situace v Indii, na kterou připadá takřka třetina všech případů. Velmi zasažena je i Čína, Indonésie, Filipíny či Pákistán. Česko patří k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy, loni jich bylo kolem čtyř set, 18 pacientů zemřelo.
Související
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
očkování , Tuberkulóza , zdraví , léčba , věda
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 1 hodinou
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 2 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
včera
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
Policisté v sobotu večer zasahovali v centru Chomutova kvůli muži s dlouhou střelnou zbraní. Osoba byla zadržena, případem se zabývají kriminalisté. Místní byli po zásahu ujištěni, že již nikomu nehrozí nebezpečí.
Zdroj: Jan Hrabě