Internetoví „hrdinové“ končí u soudu jen výjimečně, padl však možná přelomový rozsudek

Dva obžalovaní si vyslechli rozsudek kladenského soudu za nenávistné výroky o Ukrajincích na svojí nahrávce, kterou sdíleli na sociálních sítích. Patrik Tušl a Tomáš Čermák se podle soudu provinili natočením dvacetiminutového videa, které zveřejnili na sociálních sítích. V něm vyzývali k útokům na Ukrajince.

S verbálními trestnými činy v prostředí sociálních sítí se u soudu stále setkáváme výjimečně. Příspěvky na sociálních sítích s jakýmkoli kontroverze vzbuzujícím obsahem často vyvolávají velmi agresivní reakce, mnoho přispěvatelů dostává výhružky smrtí, znásilněním i jinými formami útoku.

Často ale nedochází k hlášení těchto incidentů, protože mnoho lidí považuje tyto projevy za nedílnou součást pohybu na sociálních sítích a zároveň se často předpokládá, že tyto útoky samozřejmě zůstanou pouze u slovní podoby.

Proto je rozsudek soudce okresního soudu Víta Sochovského významným potvrzením, že pachatelé slovních útoků nejsou beztrestní a že podobné jednání může být považováno za vysoce společensky nebezpečné.

Patrik Tušl byl nepravomocně odsouzen k deseti měsícům odnětí svobody a Tomáš Čermák k šesti měsícům odnětí svobody za hanobení národa, rasy, etnické skupiny a podněcování nenávisti vůči skupině osob. Nejednalo se tedy o obvinění z šíření dezinformací, přestože jsou oba výraznými postavami dezinformační scény.

Obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání, rozsudek tedy není pravomocný. Oba muži zůstávají ve vazbě, protože existuje obava, že by v trestné činnosti mohli pokračovat.

Čermák na nahrávce například prohlašuje: „Žene se sem strašná pohroma, půjde to hodně rychle do prd**e. A teď musíme hodně něco zdůraznit. Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do haj**u.“ Tušl mezitím vypočítává mítinky, které se měly konat na podporu napadené Ukrajiny.

Směrem k tomu největšímu pak Tušl prohlašuje: „Pět tisíc zasr**ejch špinavejch Ukrajinců, ty vole. Tam musíme bejt!“ a oba se shodují, že situace přerůstá mez a je potřeba ji začít řešit „pořádným protiútokem“. Zároveň vyzývají k tomu, aby se přihlásili ti, kteří jsou ochotní se k protiakci přidat.

U soudu oběma odsouzeným komplikovalo situaci i to, že mají se zákonem problémy opakovaně. Patrik Tušl dostal vyšší trest mimo jiné proto, že již má dvě podmínky. Oba se přitom omluvili za nevhodně zvolený formát i vulgární výrazy. Tušl u soudu prohlásil, že proti Ukrajincům obecně nic nemá, ale odsuzoval kroky některých ukrajinských nacionalistů.

Obhajoba se odkazovala na svobodu slova jako hodnotu Listiny základních práv a svobod, soudce ale v rozsudku připomněl další hodnoty, které podle něj svobodu slova jednoznačně omezují.

Čermák u soudu uvedl, že sám nevěřil tomu, co na nahrávce prohlašuje, ale snažil se dosáhnout maximální sledovanosti. Připustil také, že mu na účet dorazily desítky stokorunových darů. Tušl pak přiznal dary ve výši mezi deseti a dvaceti tisíci korun.

Maximální trest, který oběma hrozil, jsou tři roky vězení. Ještě před zadržením obou mužů bylo video rychle smazáno, ale policie si vytvořila zálohu, která byla použita jako důkaz.

Související

Více souvisejících

soudy internet sociální sítě Patrik Tušl Boj proti dezinformacím a fake news EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

Zdroj: David Holub

Další zprávy