Téměř polovina občanů věřila vymyšleným politickým útokům před volbami

Podle průzkumu, který zorganizovali ústav STEM a Prague Security Studies Institute, věří 46 % občanů alespoň některému z vymyšlených politických útoků, které se před volbami do poslanecké sněmovny objevily na takzvaných konspiračních serverech.

Největší zápis do podvědomí občanů se podařil v případě nepravdivých informací ohledně Pirátské strany ve spojení s tématem migrace.

O některých těchto nepravdách má přitom veřejnost stejné povědomí jako u vybraných titulků skutečného zpravodajství a považují je za stejně důvěryhodné. Testovaná tvrzení přitom vycházela z předvolebního monitoringu PSSI. Záměrem bylo pokrýt nejčastěji se vyskytující nepravdivé zprávy mířící jak na koaliční, tak i opoziční strany.

Průzkum se konal ve dvou vlnách v období září a října roku 2021 formou osobního dotazování.

Největší část účastníků výzkumu zaznamenala tvrzení, že Pirátská strana má v úmyslu nabízet volné byty utečencům z Afriky a muslimských zemí a nabízet jim i další výhody.

Tato teorie je založená na smyšleném citátu Olgy Richterové, která se proti němu bránila podáním trestního oznámení. 29 % účastníků průzkumu uvedlo, že této fámě rozhodně nebo spíše věří, jednalo se přitom především o voliče SPD, ANO a ČSSD.

O něco menšího zásahu se podařilo dosáhnout lživé informaci, že kauza Pandora Papers byla ve skutečnosti konspirací proti tehdejšímu premiérovi.

V rámci výzkumu se přitom neprokázalo, že by se riziko nepravdivých útoků týkalo určitých věkových nebo socioekonomických skupin. Důvěra v nepravdivé zprávy naopak nejvíce souvisela s obecným pocitem zklamání ohledně toho, jak demokracie funguje a s pocitem nedostatečného respektu ze strany společnosti.

Potvrdilo se přitom, že nepravdivé útoky jsou silnou konkurencí skutečných zpráv v rámci předvolebního souboje. Nejlépe přitom fungují fámy, které dobře zapadají do systematických stereotypů ohledně jednotlivých stran.

Nejčastěji nepravdivým zprávám věřili voliči anti-systémových stran jako je SPD, zasáhly ale také voliče KDU-ČSL nebo koalice Pirátů a STAN. Konkrétním nepravdivým výrokům pak nejvíce důvěřovali lidé z opačného politického tábora, nepravdy měly ale mnohdy vliv i na voliče, které daná strana zklamala.

Zásadním rizikem je přitom všeobecná nedůvěra. Krátkodobý efekt nepravdivých útoků je odhadován na nízké jednotky procent, problematický je ale především dlouhodobý dopad, protože lidé se v informacích často ztrácejí a rozhodnou se tak raději nedůvěřovat nikomu a ničemu.

Téměř 3 z deseti občanů nedůvěřují žádným nebo skoro žádným zprávám z běžných médií. 30-40 % občanů přitom přiznává, že neví, nebo se neumí rozhodnout, jestli jsou vybrané útoky pravdivé.

Výzkum se zároveň zaměřoval na to, jaké je povědomí občanů ohledně toho, jak se nepravdivým útokům bránit. Pouze 23 % lidí přitom uvedlo, že se setkalo se článkem, který upozorňoval na to, jak podvržené zprávy rozpoznat. Jen 9 % občanů pak uvedlo, že navštívili stránku, která fámy analyzuje a vyvrací.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Volby volby 2021 STEM/MARK

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno před 49 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 50 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

Ceny pohonných hmot rostou. Litr benzinu může stát přes 40 korun

V Česku během uplynulých sedmi dnů pokračoval růst cen pohonných hmot. Benzin zdražil o 68 haléřů na 39,77 Kč za litr, cena nafty stoupla o 52 haléřů na 39,12 Kč za litr. Experti očekávají, že zdražování pohonných hmot bude pokračovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy