Obrana nakoupí terénní vozy Toyota Hilux, zaplatí za ně přes miliardu

Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních vozidel Toyota Hilux. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Pokud se vojáci rozhodnou odebrat všechna vozidla, zaplatí za ně 1,07 miliardy korun. Ministerstvo pořizuje vozy kategorie pick-up, které nahradí letité stroje UAZ 463 a Land Rover Defender.

Ministerstvo obrany
doporučujeme

Elektronickou smlouvu dnes podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a Jiří Sadílek, jednatel společnosti Glomex MS.

"Konečně se nám podařilo splatit dlouholetý dluh vůči vojákům. Rámcová smlouva má platnost do roku 2024, ale není na co čekat a hned v příštích dvou letech chceme objednat 800 nových vozidel," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Armáda požadovala víceúčelová osobní terénní vozidla pro logistické a zabezpečovací úkoly. Vozy by se ve službě vojákům měly pohybovat výhradně mimo případné bojiště. Sloužit budou třeba k přepravě lidí či k zásobování. Vejde se do nich pět lidí.

"V případě, že vše půjde podle plánu, první toyoty dostanou vojáci ve druhé polovině příštího roku," uvedl Koudelka.

Podle Fajnora firma Glomex MS podala ve výběrovém řízení ekonomicky nejvýhodnější nabídku, kdy cena za jedno vozidlo je 893.000 korun s DPH včetně servisních služeb na dva roky a souprav dílů pro údržbu a opravy. Zvítězila mezi deseti nabídkami na čtyři typy vozidel. Další účastníci tendru proti výběru ministerstva nepodaly námitky.

V čele české společnosti Glomex MS stojí od roku 2019 bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Firma letos získala například zakázku polského ministerstva obrany na několik set terénních pick-upů. České armádě zajišťuje také třeba servis letounů Airbus A-319.

Ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že armáda požaduje stroje ve stejné podobě, v jaké se vyrábějí pro civilní využití. Nebudou například pancéřované, vojáci ale požadují třeba držáky na útočné pušky nebo khaki nátěr.

Zástupci firmy ČTK sdělili, že vozy, které bude Glomex dodávat, pohání vznětový motor o výkonu 110 kW. "Jedná se o nejnovější verzi Double Cab s místem až pro pět osob po faceliftu, která byla výrobcem představena v polovině roku 2020," uvedla společnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Obrana loni nevyčerpala 1,8 miliardy korun, nejméně za pět let

14.01.2021 15:25 Aktualizováno Ministerstvo obrany loni hospodařilo se 76,1 miliardy korun, nevyčerpalo z toho 1,8 miliardy korun.…

Snížení rozpočtu strážníkům vyvolává obavy. Postoj magistrátu považuji za…

13.01.2021 11:06 Je zneklidněná a bojí se o bezpečnost občanů. Starostku Městské části Praha 2 Janu Černochovou (ODS…

Česká armáda ukončila velení výcvikové mise EU v Mali

12.01.2021 13:09 Česká armáda dnes ukončila půlroční velení výcvikové misi Evropské unie v Mali (EUTM). Funkci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama