Česku se politika životního prostředí EU může bohatě vyplatit. Za její dodržování může získat bilion korun

Mluvčí Ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát pro EuroZprávy.cz vysvětlil význam jednotlivých politik životního prostředí pro Evropskou unii. „Obecně řečeno se evropská politika v oblasti životního prostředí opírá o zásady prevence, nápravy znečištění životního prostředí u zdroje a o zásadu ‚znečišťovatel platí‘,“ přiblížil.  

V současné době patří k hlavním prioritám politiky životního prostředí EU boj proti klimatickým změnám a znečištění, zachování biologické rozmanitosti, podpora odpovědného využívání přírodních zdrojů a udržitelný rozvoj. „Za tím účelem se odpovědné instituce Evropské unie v rámci legislativního procesu zaměřují především na legislativu směřujících k omezování emisí skleníkových plynů, včetně vytvoření mechanismu obchodování s emisemi, dále k podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů či k omezování různých zdrojů znečištění, mezi něž patří znečistění ovzduší, vody nebo hluk,“ vyjmenoval Charvát. 

Opatření ve všech oblastech politiky životního prostředí definují takzvané víceleté akční programy pro životní prostředí. Jsou začleněny do horizontálních strategií a přihlíží se k nim při mezinárodních jednáních o životním prostředí. 

Mluvčí resortu životního prostředí zdůraznil, že jednou z prioritních oblastí politiky EU je ochrana klimatu. V prosinci 2019 byla Evropskou komisí představena jedna z klíčových priorit – Zelená dohoda pro Evropu, častěji známá jako Green Deal. „Představuje strategii pro přechod na klimaticky neutrální, udržitelnou a oběhovou ekonomiku.“ 

Problematika zmírňování dopadů změny klimatu je řešena v klimaticko-energetickém balíčku. Adaptaci na tyto změny pak řeší Strategie EU pro přizpůsobení se změně klimatu neboli Adaptační strategie EU. Napříč Evropskou unií jsou politické přístupy k tomuto problému koordinovány tak, aby na mezinárodních jednáních vystupovala jednotně. Charvát připomněl například jednání v záležitostech Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu.  

Prioritou českého předsednictví v Radě Evropské unie z druhé poloviny loňského roku bylo vyjednávání o legislativním balíčku Fit for 55. Ten je podle mluvčího resortu životního prostředí nedílnou součástí Zelené dohody, respektive jedním z milníků na cestě ke klimatické neutralitě. „Balíček míří na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % proti roku 1990. Díky němu například získá Česká republika historicky nejvíce peněz na zelenou modernizaci, celkem více než 1,2 bilionu korun do roku 2030,“ upozornil Charvát.  

Tím ale příspěvky pro Česko nekončí. „Vedle 400 miliard korun na proměnu energetiky z Modernizačního fondu pro firmy nebo obce získá dalších 100 miliard ze Sociálního klimatického fondu, ze kterého je možné podpořit domácnosti a malé podniky,“ pokračoval mluvčí.  

Dalším klíčovým tématem je oběhové hospodářství. „V prosinci 2015 vydala Komise k tomuto tématu balík návrhů legislativních opatření, jehož cílem je co nejtrvalejší zachování hodnoty výrobků, efektivnější nakládání se zdroji nebo recyklaci a opětovné využívání odpadů.“  

Členské státy tak musí zvýšit opětovné použití a recyklaci komunálního odpadu a splnit přitom cíle 55 % do roku 2025, 60 % do 2030 a 65 % do 2035. Právní předpisy k tomu vymezují také konkrétní cíle pro recyklaci jednotlivých obalů. 

Cirkulární Česko 

Oběhové hospodářství si podle resortu životního prostředí klade za cíl udržet hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů tak dlouho v ekonomickém cyklu, jak je to jen možné. Stalo se jedním z klíčových konceptů v oblasti řady politik EU. 

Toto hospodářství vyžaduje strategický komplexní přístup. V prosinci 2021 vláda schválila Strategický rámec Cirkulární Česko 2040. Tento reflektuje nezbytnost prosazení principů oběhového hospodářství v České republice a zdůrazňuje ho jako českou prioritu. Má učinit stát dlouhodobě odolným vůči budoucím environmentálním hrozbám včetně změn klimatu. ČR má podle něj být schopna reagovat na budoucí zásadní výzvy v souvislosti se živelnými pohromami či pandemiemi.  

Cirkulární Česko 2040 má kromě udržení hodnoty výrobků tyto výrobky vrátit do výroby na konci jejich používání. Navíc dojde k minimalizaci tvorby odpadu. 

Ochrana vzduchu, vody a půdy 

Hlavní nástroj pro ochranu ovzduší je podle resortu životního prostředí směrnice o kvalitě ovzduší, jejíž revize má stanovit do roku 2030 prozatímní normy Unie pro kvalitu ovzduší, které budou více odpovídat doporučením Světové zdravotnické organizace a zároveň nasměrují Unii na trajektorii nulového znečištění ovzduší, kterého se dosáhne nejpozději do roku 2050 spolu s klimatickou neutralitou. 

Dalším z velkých témat je ochrana vod. „Ochrana vod je komplexní činností spočívající v ochraně množství a jakosti povrchových i podzemních vod. Základním právním předpisem Evropského parlamentu a Rady ustavujícím rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky členských států je směrnice 2000/60/ES z 23. října 2000,“ upřesnil Charvát.  

Smyslem Rámcové směrnice, jak vysvětlil, je zabránit dalšímu zhoršování stavu povrchových i podzemních vod a zlepšit stav vod a na vodu vázaných ekosystémů. „Hlavním cílem Rámcové směrnice je dosažení dobrého stavu vod do roku 2015 s možností prodloužení této lhůty do roku 2027,“ přiblížil. Uvedl výjimky několika případů, kdy jsou přírodní podmínky takové, že stanovených cílů nemůže být v těchto obdobích dosaženo. 

„Hlavní nástroj k dosažení cílů Rámcové směrnice představují plány povodí, respektive jimi stanovený program opatření. Tyto plány jsou významným podkladem pro výkon veřejné správy, zejména pak pro územní plánování a vodoprávní řízení,“ pokračoval mluvčí. Působnost ústředního vodoprávního úřadu ve věci sestavování plánů podle vodního zákona vykonává Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. 

Strategie EU pro půdu do roku 2030 stanovuje rámec a konkrétní opatření na ochranu a obnovu půdy a na zajištění jejího udržitelného využívání. „Představuje vizi a stanovuje cíle, jak dosáhnout do roku 2050 zdravé půdy, s konkrétními opatřeními zavedenými do roku 2030. Dále informuje o tom, že od roku 2023 začne platit nový zákon o zdraví půdy, který má zajistit rovné podmínky a vysokou úroveň ochrany životního prostředí a zdraví,“ vysvětlil Charvát.  

Nová strategie EU pro půdu do roku 2030 je klíčovým výstupem Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Přispěje k cílům Zelené dohody pro Evropu. „Zdravá půda je nezbytnou podmínkou k dosažení klimatické neutrality, čistého a oběhového hospodářství a zastavení desertifikace a znehodnocování půdy. Je nezbytná rovněž kvůli zvrácení ztráty biologické rozmanitosti, poskytování zdravých potravin a ochraně lidského zdraví.“ 

Ochrana biologické rozmanitosti 

Evropská unie projektuje svou politiku v oblasti ochrany životního prostředí také do biodiverzity. „K ochraně biodiverzity zveřejnila Komise strategii pro biodiverzitu. Strategie je klíčovou součástí Zelené dohody pro Evropu, je propojená se zemědělskou strategií Farm to fork a obě mají přispět k synergii mezi sektorem zemědělství a ochranou biologické rozmanitosti,“ upřesnil mluvčí.  

Strategie mají význam i v kontextu aktuální krize, která se týká bezpečnosti a udržitelnosti potravin, odolnosti ekosystémů a nutnosti investic. „Opatření plánovaná v oblasti ochrany přírody, udržitelného využívání a obnovy přinesou místním komunitám ekonomický prospěch a vytvoří udržitelná pracovní místa a růst.“ 

Koncem června loňského roku Evropská komise zveřejnila návrh nařízení, známého jako Nature restoration law. Týká se obnovy přírody v Evropské unii. „Podrobněji rozpracovává ambiciózní Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 s podtitulem Navrácení přírody do našeho života, která byla přijata před dvěma lety. Nový dokument vychází z názoru, že nestačí přírodu jen chránit, ale že je třeba tam, kde byla lidskou činností značně poškozena nebo rovnou zničena, ji obnovit.“ 

V oblasti biologické rozmanitosti Evropská unie plánuje do roku 2030 právně chránit 30 % pevniny a 30 % mořských oblastí EU. Chce také začlenit ekologické koridory jako součást skutečné transevropské přírodní sítě. Má jít také o přísnou ochranu alespoň jedné třetiny chráněných území EU, včetně všech zbývajících původních přírodních lesních porostů. Uvádí to Ministerstvo životního prostředí na svých webových stránkách 

Závazky se týkají i samotné obnovy přírody. Do roku 2030 se mají obnovit významné oblasti ekosystémů a ekosystémů bohatých na uhlík. Má dojít ke zvratu úbytku opylovačů. EU si klade vysoké cíle například v obnově volně tekoucích řek, kterých plánuje obnovit 25 tisíc kilometrů. O polovinu se má snížit počet druhů na červeném seznamu ohrožených invazivními nepůvodními druhy. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) životní prostředí

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 8 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 8 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 12 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy