Květen byl zatím nejklidnějším měsícem na železnici letošního roku, poprvé totiž ubylo mimořádných událostí. V minulém měsíci se jich stalo 98, což je nejen letos nejméně, ale i o osm méně než v předchozím roce. Inspektoři tak letos museli řešit celkem 544 nehod, což je i přes květnový pokles o 20 procent meziročně více. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Zhruba 15 procent nehod se stává na železničních přejezdech.
Květnový úbytek incidentů je podle odborníků spíše návratem do normálního stavu, než že by tolik projevily opatření, které stát a dopravci zavedli na jaře. Upozorňují, že i v minulých letech byly ve statistikách určité výkyvy, i když ne tak výrazné jako letos. K letošnímu růstu počtu mimořádných události navíc zřejmě přispěl i další nárůst provozu osobních i nákladních vlaků.
České dráhy v březnu zavedly mimořádné kontroly. Jejich cílem je prevence a upozornění strojvedoucích na případné chybné návyky a následné zlepšení jejich práce. Podnik oznámil, že od té doby provedl stovky kontrol bez zjištění vážných nebo systematických prohřešků. Státní dopravce si také pořídil výcvikové trenažéry, od kterých si slibuje zlepšení připravenosti strojvůdců na nezvyklé situace.
Stát také na jaře sestavil novou pracovní skupina složenou z odborníků státních institucí, dopravců a akademiků. Skupina se podle Drážního úřadu zabývá problémovými oblastmi drážní dopravy a zvýšením bezpečnosti, přičemž její závěry se mohou do budoucna stát základem pro případně systémové změny.
Z celkového počtu nehod na železnici se jich 72 stalo na přejezdech. Podle statistik Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) při nich zemřelo 11 lidí a dalších 25 bylo zraněno.
Podle generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobody jeho organizace vynakládá na zabezpečení přejezdů stovky milionů korun ročně, střetů přesto neubývá. "Na vině jsou řidiči, kteří nedodržují jasně stanovená pravidla a hazardují tak nejen s vlastním životem, ale i s životy spolujezdců. Navíc tímto nezodpovědným chováním ohrožují cestující ve vlacích," vysvětlil Svoboda.
SŽDC letos plánuje upravit desítky železničních přejezdů, ať už při cílených investicích nebo v rámci kompletních modernizací tratí. Nejčastěji na nich instaluje závory nebo je doplňuje výstražnou signalizací. Nejvytíženější přejezdy chce správy železnic v případě možnosti postupně nahrazovat mimoúrovňových křížením.
Související
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
Vlaky v Praze zastavila tragická nehoda. Žena srážku nepřežila
Aktuálně se děje
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
4. března 2026 20:09
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě