Hrubeš: Současná vláda je velmi nepopulární. Volby odrážejí to, co v průzkumech pozorujeme dlouho

Hnutí ANO ovládlo krajské volby v deseti ze třinácti samosprávných celků. Podle politologa z Milana Hrubeše z Univerzity Hradec Králové za tím stálo několik faktorů, přičemž nespokojenost se současnou vládou a zájem voličů o to, aby jim „bylo líp“ byly jedněmi z hlavních, jak přiblížil pro EuroZprávy.cz.

Výsledek krajských voleb se patrně dal předpokládat. „Myslím, že v tomto případě volby vcelku odrážejí to, co dlouhodobě pozorujeme v průzkumech volebních preferencí, tj. vysokou podporu ANO,“ nastínil Hrubeš.

Stojí za tím i nepopularita současné vlády Petra Fialy. „Víme, že současná vláda je velmi nepopulární, tj. roste počet hlasů pro opozici, a to především pro hnutí ANO,“ pokračoval politolog.

Voliči se zaměřují hlavně na to, kdo pro ně podle nich udělá víc. „K hnutí ANO zřejmě přecházejí i zklamaní voliči současné vládní koalice, kteří pragmaticky zvažují, ‚za koho se měli a budou mít lépe‘, přičemž obava z ohrožení demokracie v případě, že by vládl Andrej Babiš, již pro ně zřejmě není aktuální,“ poznamenal.

V tomto ohledu je ale dobré počkat na volby do Poslanecké sněmovny, které se konají příští podzim. „Uvidíme, zda toto potvrdí i data, především pak data z příštích sněmovních voleb,“ doplnil Hrubeš.

EuroZprávy.cz se ho také dotázaly, zda za úspěchem ANO stojí také fakt, že vláda ponechala konání voleb i přesto, že část českého území za poslední týdny spláchly povodně. „To si nemyslím. Spíše, než že by voliči měnili stranické preference, nepřišli lidé, především v postižených oblastech, k volbám,“ vysvětlil.

Jednoznačné není ani to, jestli za úspěchem ANO stály spíše snahy lokálních kandidátů nebo jejich celorepubliková kampaň. „Otázka je, o kterých krajích se bavíme. Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, ale i například Liberecký kraj mají silné regionální lídry, kteří jsou veřejnosti známí a dokáží si získat pozornost,“ přiblížil politolog.

Vliv celostátní kampaně ale nelze vyloučit. „Na druhou stranu vidíme, že mnohé volební materiály spoléhají na to, že vedle krajského lídra či lídryně je i celostátní lídr či lídryně, tj. většinou tedy předseda nebo předsedkyně dané politické strany nebo hnutí,“ upřesnil.

Vliv na výsledek voleb tak patrně měly obě kampaně. „Nepochybně tedy jde o mix, který závisí nejen na známosti a popularitě regionálních lídrů či lídryň, ale i na celostátních tématech, která dlouhodobě dominují například v socioekonomicky hůře postavených regionech,“ podotkl Hrubeš.

Po volbách se rovněž objevily hlasy o tom, že šlo o úspěšné „referendum o vládě“. „Takto jednoduše to říct nelze, velmi záleží na tom, kdo tyto volby interpretuje a jaký význam jim chce dát, tj. jaký je jeho nebo její záměr. Toto označení vnímám primárně jako nástroj, jak využít výsledek voleb pro svůj záměr právě v politické aréně, tedy jako nástroj politických stran,“ vysvětlil politolog.

Jestli skutečně šlo o takzvané referendum o vládě ukážou až tvrdá data. „Abychom toto mohli tvrdit na základě dat, tj. že bychom věděli, že voliči sami tyto volby takto chápali a tím byla motivována jejich volba, tak taková data nemáme,“ uzavřel.

Související

Petr Fiala

Piráti ve vládě končí, říká Fiala. Bartošovo ministerstvo svěřil Jurečkovi

Piráti opustí vládu, řekl končící vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) na středečním jednání kabinetu premiérovi Petru Fialovi (ODS). Podle Fialy závisejí další kroky na tom, kdy nejmenší strana z vlády odejde. Sám už prezidentovi odeslal návrh na odvolání Bartoše. Řízením ministerstva pro místní rozvoj by měl být dočasně pověřen ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Více souvisejících

Vláda ČR Volby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

včera

včera

Maďarsko by se nezachovalo jako Ukrajina, prohlásil Orbánův muž. Opozice je na nohou

Maďarští opoziční politici ostře kritizovali výroky Balázse Orbána, politického ředitele úřadu předsedy vlády, který v rozhovoru pro server mandiner.hu prohlásil, že Maďarsko by se v případě ruské vojenské agrese nezachovalo jako Ukrajina. Uvedl to server telex.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy