Brno - Kauza islámských šátků pokračuje. Ombudsmanka Anna Šabatová, která se muslimů zastává, musí počítat s žalobou.
Celý spor ohledně toho, zda mohou muslimky v Česku nosit šátky, začal v Praze na Střední zdravotnické škole. Dvě studentky si u ombudsmanky Anny Šabatová stěžovali, že vedení školy jim brání nosit tradiční islámské šátky a tím napadá jejich víru. Ombudsmanka Anna Šabatová se studentek zastala a uvedla, že dívky mají právo být na půdě školy zahalené.
Vedení školy to popírá. Lépe řečeno popírá to, že by šlo v kauze primárně o šátky. Podle ředitelky školy Ivany Kohoutové obě studenty nebyly schopné doloži dokumenty o jejich pobytu v České republice. Když je vedení školy dále vyžadovala, začaly si dívky stěžovat, že je jim bráněno nosit zahalenou tvář.
Kohoutová nyní chce podle portálu Tyden.cz na ombudsmanku Šabatovou podat trestní oznámení. Brání se tak tomu, že ji Šabatová nařkla z diskriminace. Dále pak se Kohoutová domnívá, že Šabatová překročila své kompetence.
Spor o šátky se týká celé Evropy a země, kde je velké procento muslimů (Francie, Belká Británie), se již s tímto kulturním specifikem snaží vypořádat. Proti sobě stojí právo na svobodné náboženské vyznání (právo nosit šátek) proti zákonům evropských zemí, které zahalování tváře na veřejnosti nepovolují.
Související
Pithart či Horáček vyzvali prezidenta Zemana k abdikaci
Úmrtí exšéfa slovenské policie Lučanského prověří i Šabatová
Anna Šabatová , Muslimové , ombudsman
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
před 1 hodinou
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
před 2 hodinami
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
před 2 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 3 hodinami
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 3 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 4 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 5 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 6 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 6 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 6 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 7 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 8 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 9 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
Ministerstvo financí pokračuje v regulaci trhu s palivy a pro pátek 10. dubna 2026 stanovilo nové, citelně nižší cenové stropy pro pohonné hmoty. Na základě aktuálního cenového výměru dochází k plošnému snížení maximálních částek, které si provozovatelé čerpacích stanic mohou za litr základního benzínu a nafty účtovat.
Zdroj: Libor Novák