Praha - Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř si chce podle zdrojů Parlamentních Listů z ODS před kongresem posílit pozici. Poslanecký klub ODS bude totiž nového předsedu volit tři dny před kongresem. Je téměř jisté, že bude znovuzvolen šéfem poslanců strany.
Kongres ODS se bude konat příští víkend 19. a 20. června. Poslanecký klub občanských demokratů bude ale volit nového předsedu volit ještě před kongresem 16. června.
„Tluchoř sice nyní posiluje, ale není si svým postavením jistý, proto chce být zvolen ještě před kongresem a posílit si své postavení. Podle mě by ale vedení klubu mělo reflektovat vůli členské základny ODS, která se projeví na kongresu. Tluchoř určitě nepůjde proti Nečasovi, každopádně si buduje svou mocenskou základnu," řekl redakci člen výkonné rady ODS.
Tluchoř bude patrně zvolen. „Je otázka, jak budou fungovat dohody bossů. V členské základně je neklid. Členové strany vědí, že je potřeba stranu očistit, protože časem by ji mohla porazit TOP 09, a tak třeba budou volit jinak, než jim řeknou šéfové z jejich regionů," dodal.
„Předpokládám, že Petr Tluchoř bude téměř jistě zvolen předsedou klubu. Jeho podpora Petra Nečase je podle mě spolehlivá," řekl vlivný poslanec ODS. Sám Petr Tluchoř na dotaz, proč má klub zvolit svého předsedu ještě před kongresem, neragoval.
Delegáti budou klíčoví. Bude také otázkou, kolik delegátů ze Středočeského kraje se Tluchořovi pro kongres podaří získat na svou stranu pro podporu europoslance Milana Cabrnocha na místopředsedu.
Kdyby prosadil svého člověka na místopředsedu, měl by dva hlasy v grémiu - jeden místopředsedy a jeden za sebe jako šéfa poslaneckého klubu.
Na druhou stranu by se mohlo nakonec stát, že středočeský region nebude jednotný a nepodaří se mu prosadit svého člověka na místopředsednické křeslo, ani Petra Bendla, ani Cabrnocha. Bendl totiž zatím dostal nominaci od celkem osmi oblastních sněmů ve středních Čechách, zatímco Cabrnoch pouze od tří.
Související
Kauza údajných trafik: Nečas a jeho manželka byli zproštěni viny
Majerová Zahradníková je zamilovaná do Klause ml.? Slova Fialy vyvolala bouři, poslankyně mu poslala vzkaz
Aktuálně se děje
před 2 minutami
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
před 49 minutami
Trump oznámil uzavření mírové dohody. Podepíše se v pátek v Evropě
před 2 hodinami
Počasí v novém týdnu potěší milovníky horkého léta
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
včera
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA a Írán by v neděli měly podepsat mírovou dohodu. Podle Trumpa se Teherán zaváže k tomu, že nevyvine jadernou zbraň. Očekává se také bezproblémové obnovení lodního provozu v Hormuzském průlivu.
Zdroj: Lucie Podzimková