Praha - TOP 09, která v Praze skončila v komunálních volbách na druhé pozici, se odmítá hlavního města vzdát. Snaží se proto nabourat vznikajcí koalici (ANO, ČSSD a Trojkoalice) a nabízí sociální demokracii post primátora. K získání většiny by TOP 09 potřebovala další dva partnery, v úvahu by patrně přicházela Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) nebo ODS s případnou podporou Pirátů. Lídr kandidátky ČSSD Miloslav Ludvík však dnes ráno ČTK řekl, že ctí vítěze voleb, tedy hnutí ANO. Podobně se vyjádřila i Trojkoalice.
Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM po čtyřech křeslech.
Ve vyjednávání o povolební spolupráci je nejdále vítězné ANO, které se chce spojit s ČSSD a Trojkoalicí. Dnes se mají jejich vyjednavači znovu sejít nad programy. Debatovat by poprvé mohli i o personálním obsazení jednotlivých postů a rezortů. Kandidátkou na primátorku je jednička ANO Adriana Krnáčová.
TOP 09 pravděpodobně sází na to, že pro ČSSD bude vidina primátorského křesla lákavou nabídkou. Informace o tom, že taková nabídka zazněla, se objevila už minulý týden. TOP 09 i ČSSD ji ale tehdy rezolutně popřely.
"Nebudu nikoho obcházet nebo obelhávat, ctím princip a vítěze," řekl dnes ČTK Ludvík. "TOP 09 nás rozhodně neoslovila s nabídkou na koaliční vyjednávání, ani s nabídkou jakýchkoli postů," uvedl vyjednavač Trojkoalice Jan Wolf (KDU-ČSL). "Nechápu, s kým pak chtějí koalici postavit," doplnil. Údiv vyjádřil nad tím, že TOP 09 nabízí post primátora straně, která ve volbách "skončila pátá na pásce".
Vyjednavačka ODS Aleksandra Udženija ČTK řekla, že si "vůbec nedokáže představit", že by pravicové strany ODS a TOP 09 postavily do čela levicového primátora. Stejně jako Wolf nechápe, proč by měla primátorské křeslo získat strana, která skončila ve volbách pátá. ODS podle ní s TOP 09 jedná. "Vypracovali jsme návrh o společném postupu při povolebních vyjednáváních," uvedla. Může prý ale být jen podkladem pro budoucí spolupráci v opozici.
Související
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
před 4 hodinami
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
před 5 hodinami
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
před 6 hodinami
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
před 7 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 7 hodinami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 8 hodinami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 9 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 10 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 11 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 11 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 12 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 13 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 14 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 14 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 16 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.
Zdroj: Jan Hrabě