Praha - Stínový ministr KSČM dopravy a průmyslu Pavel Hojda si není jistý, zda Dan Ťok nedopadne podobně jako jeho předchůdce Antonín Prachař. V komentáři na webu komunistické strany také rozebírá problémy, se kterými se nový ministr podle něj bude muset potýkat.
"Je zřejmé, že problémy v resortu dopravy se nedařilo současnému odstupujícímu ministrovi řešit tak rychle, jak si zřejmě představoval sám a možná i vedení ANO," píše Hojda.
"Je ale také zřejmé, že se problémy v dopravě kupily postupně několik volebních období. V otázce správy dopravní infrastruktury spíše zanedbanost narůstala, než aby docházelo k postupnému odstraňování zanedbanosti údržby," pokračuje.
Samostatným problémem je podle něj výstavba nové dopravní infrastruktury a využívání finančních zdrojů ČR a zejména finančních zdrojů EU určených na investice do dopravní infrastruktury. Problémy podmínek čerpání evropských peněz a uplatňování pravidel jejich užití se prý podepsaly na tom, že je Česká republika nebyl schopná správně čerpat.
"Musím se také vyjádřit k připravovanému a avizovanému jmenování Dana Ťoka ministrem dopravy. Není asi nejen mně, ale i obecně veřejnosti znám z politického působení a není zcela jasné, jaký je jeho světonázor a politické směrování. Jeho manažerská kvalifikace bude zcela jistě vynikající, ale obávám se, že by to mohlo mít stejné konce jako u stávajícího ministra Prachaře, který má zajisté také velmi dobré manažerské zkušenosti, navíc z řízení firmy v dopravě," myslí si Hojda.
Hnutí ANO bude podle něj nyní zodpovědné za to, aby nový ministr resort stabilizoval a urychleně vyřešil nejzávažnější hrozby.
"Je velmi nešťastné, že se nedaří jmenovat ministry dopravy tak, aby v resortu, jehož dobrá funkce rozhoduje o dalším ekonomickém rozvoji ČR, byly takové osobnosti a s takovou podporou, aby mohly řídit resort dopravy alespoň jedno celé čtyřleté volební období," uzavírá Hojda.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
před 2 hodinami
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
před 4 hodinami
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
před 5 hodinami
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 6 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 7 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 8 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 9 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 10 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 11 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 12 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 13 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 13 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 14 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 15 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 16 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Nová rozsáhlá zpráva o událostech ze 7. října 2023 přináší dosud nejucelenější důkazy o tom, že ozbrojenci z hnutí Hamás a jejich spojenci používali znásilňování a intimní násilí jako promyšlenou strategii. Dokument, který jako první získala stanice CNN, dochází k závěru, že mučení obětí mělo za cíl maximalizovat bolest a utrpení izraelského obyvatelstva. Podle autorky zprávy a expertky na lidská práva Cochav Elkayam-Levyové nešlo o náhodné incidenty, ale o systémovou součást útoku.
Zdroj: Libor Novák