Liberec - Vítězná Změna pro Liberec a ANO 2011 podepsaly dnes večer v Liberci koaliční smlouvu. Koalice bude mít v 39členném zastupitelstvu většinu 21 mandátů. Primátorem stotisícového města by se podle dohody měl stát lídr ANO Tibor Batthyány.
"Mezi hlavní cíle koalice patří pokračování v oddlužování města, chce zefektivnit řízení města a městských společností a více zapojit do rozhodování veřejnost a zkvalitnit podmínky pro život všech jeho obyvatel," uvedla Zuzana Tachovská ze Změny.
V čele města bude stát devítičlenná rada. ANO bude mít vedle primátora jednoho náměstka Tomáše Kyselu a dva radní. Vítězná Změna se spokojila s postem statutárního náměstka pro lídra Jana Korytáře. V radě bude mít ještě dva náměstky - Karolínu Hrbkovou a Ivana Langra, a dva radní.
"Ke schválení bude ale vždy třeba šesti hlasů, aby měl slabší partner jistotu, že ho ten silnější nepřehlasuje," řekl Korytář. Rada ještě může doznat změn - TOP 09 má do pondělního večera čas, aby se ke koalici připojila.
Změna pro Liberec volby v Liberci vyhrála, získala 12 mandátů v zastupitelstvu. ANO skončilo druhé s devíti zastupiteli. Volební vyjednávání v Liberci trvala šest týdnů. Změna chtěla původně vytvořit koalici se Starosty a TOP 09, jednání ale ztroskotala. Na podobném základě pak vyjednávalo o koalici také ANO, ale rovněž neúspěšně.
Související
Drama v Liberci: Nové informace o pacientech, které v Liberci zasáhl blesk
V Liberci udeřil blesk do zámeckého parku. Zraněných je 18 lidí
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
před 38 minutami
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
před 44 minutami
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 1 hodinou
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
před 1 hodinou
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
před 2 hodinami
Americká letadlová loď sestřelila íránský dron, který se k ní blížil „agresivním způsobem“
před 3 hodinami
Babiš dorazil na Pražský hrad na jednání s Pavlem
před 4 hodinami
Ozbrojené komando zabilo syna bývalého libyjského vůdce Kaddáfího
před 5 hodinami
Počasí: Do konce týdne bude déšť střídat sněžení, příští týden se situace nezlepší
včera
OBRAZEM: Chování Macinky je „extrémní případ buranství“, tepe vládu opozice před hlasováním o nedůvěře
včera
Rozčílený Trump vyhrotil spor s Harvardovou univerzitou. Chce, aby mu zaplatila miliardu dolarů
včera
Trump se bojí „prohnilých“ států, ve kterých nevyhrává. Vyzval ke znárodnění voleb
včera
Vesmírná stanice u Měsíce spojila svět. Teď dostává program Artemis zásadní trhliny
včera
Koalice nepustí opozici ke slovu, Macinkovým SMSkám se ale záměrně vyhýbá. Sněmovna může jednat i v noci
Aktualizováno včera
Zbytečná schůze, vykládáte pohádky o hodnotách pro televizní kamery, pustil se Babiš do opozice
včera
Vyrazím se slovenským ministrem na Kypr, honosil se Turek. Já ale nikam nejedu, zareagoval Taraba
včera
Írán zatknul během demonstrací 50 tisíc lidí. Desítky z nich pochází ze zahraničí
včera
Končí jedna z nejprestižnějších nadací. Její zakladatelka označila Epsteina za bratra
včera
Zelenskyj po mohutném ruském útoku chystá změny v jednání o míru
včera
Zastíní i Lincolnův památník. Trump chce v srdci Washingtonu vybudovat monument, aby na něj lidé nezapomněli
Americký prezident Donald Trump vyvolal vlnu kontroverze svým plánem na výstavbu monumentálního Vítězného oblouku v samém srdci Washingtonu. Stavba s oficiálním názvem „Independence Arch“ má dosahovat výšky až 76 metrů, čímž by výrazně převýšila pařížský Arc de Triomphe i nedaleký Lincolnův památník. Podle kritiků jde o pokus odvést pozornost od nedávno zveřejněných spisů týkajících se finančníka Jeffreyho Epsteina a zajistit si pompézní odkaz v historii, zatímco jiní projekt vnímají jako typický Trumpův způsob řešení úzkosti skrze megalomanskou architekturu.
Zdroj: Libor Novák