Policie ostrouhá? Imunitní výbor je proti vydání exprimátora Svobody (ODS)

Praha - Bohuslav Svoboda (ODS) měl dnes slyšení před sněmovním mandátovým a imunitním výborem. Snahu policie stíhat ho za uzavření smlouvy s advokátem Václavem Láskou pokládá za nesmysl. Výbor nakonec rozhodl, že by Sněmovna exprimátora vydat neměla.

"Neshledali jsme, že by došlo k nějakému protiprávnímu jednání z hlediska trestného činu," řekl novinářům člen výboru za TOP 09 a Starosty Martin Plíšek. Svoboda je podle místopředsedy výboru Jana Chvojky (ČSSD) vyšetřován za činy, za něž v zásadě není zodpovědný. Oba členové výboru poukazovali na jeho snahu napravovat chyby z minulosti.

Policejní žádost poslancům o Svobodovo vydání ke stíhání se týká smlouvy, podle níž nynější senátor Láska (za Stranu zelených) zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv dopravního podniku.

Cílem smlouvy bylo konkrétně vypracování analýz deseti zakázek uzavřených dopravním podnikem od roku 2007 do jara 2012. Podle Láskovy analýzy fungovala v podniku právě od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala nevýhodné smlouvy, vznikla údajně škoda v řádech stamilionů korun.

Někdejší primátor ji podepsal bez projednání v městské radě, plnění bylo kolem milionu korun. Policie Svobodu podezírá z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Toto je naprosto nesmyslná věc, mylná interpretace, není žádné poškození ani náznakem, je to věc jenom proti mně," řekl Svoboda, kterého už policie stíhá v kauze pražské karty opencard. V případu je podle Svobody i určitá osobní msta, trestní oznámení podal někdejší ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Ten viní exprimátora z opětovné lži. "Potom, co mě on a jeho poradci opakovaně vydírali, jsem trval na provedení standardního auditu. Místo toho, proti všem postupům a mimo zákon, zadal něco, co ani nelze nazvat auditem a hlavně něco, co nelze dohledat," sdělil ČTK Dvořák.

"Určité politikum tam vidíme," podotkl Chvojka. Ač podle něho nebyl ve výboru jednoznačný názor na to, zda Svoboda měl pravomoc smlouvu podepsat, nebo ne, záležitost by se neměla řešit podle trestního práva.

Související

Pražské zastupitelstvo

Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci

Pražským magistrátem otřásá kauza ohledně velmi štědrých odměn pro jednu konkrétní osobu. Někdejší asistentka ředitele úřadu Martina Kubelky loni dostala navíc k platu přes 850 tisíc korun, suverénně nejvíc z lidí na této pozici. Upozornil na to Radiožurnál. Kubelka se k celé věci odmítl vyjádřit. 

Více souvisejících

Bohuslav Svoboda Václav Láska Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

včera

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad

Řidiči, kterým ještě do konce letošního roku skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít jednoduchou cestu přes Portál dopravy. Upozornilo na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti je rychlé a bezpečné, vyměněný průkaz z důvodu uplynutí platnosti lze vyzvednout například ve výdejním boxu.

včera

Modžtaba Chámeneí

Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům

Írán nadále slibuje odplatu za smrt ajatolláha Alího Chameneího, jenž přišel o život na začátku nynějšího konfliktu mezi Íránem na jedné a USA a Izraelem na druhé straně. V posledních dnech se ostatně objevily informace o přípravě atentátu na amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

včera

Teplé počasí úřaduje. Nebezpečí požárů se rozšířilo na další oblasti

Počasí se v Česku nese ve znamení oteplování a minima srážek, což v některých oblastech přidělává starosti. Meteorologové rozšířili již několik dní platnou výstrahu před požáry na další regiony, zejména na Moravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy